-
Opublikowano: 01 grudzień 2019
-
Odsłony: 359
(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)
Przeczytałeś już: 0%
artykułu

Macierzyństwo rozważane z aspektu wieku jest tematem polemicznym. Lekarze potwierdzają, że wiek kobiety odgrywa fundamentalną, pryncypialną rolę w zajściu w ciążę i narodzeniu zdrowego dziecka. Niektóre kobiety sceptycznie podchodzą do tej kwestii.
W obecnych czasach wiele kobiet odkłada tą newralgiczną decyzję na późniejszy okres w swoim życiu. Argumentują to: brakiem stałego partnera, niedojrzałością emocjonalną. Dziewczyny w wieku, na który przypada najwyższy szczyt płodności, czyli od dwudziestego do trzydziestego roku życia, macierzyństwo koliduje im ze zdobyciem adekwatnego wykształcenia, kompetencji oraz rozwojem kariery zawodowej, a są to czynniki dla nich elementarne.
Pamiętajmy jednak, że późne macierzyństwo związane jest z ryzykiem występowania przeróżnych schorzeń np.: kłopotów z ciśnieniem, układem krążenia i wadami genetycznymi u płodu np.: zespół Downa. Wzrasta również niebezpieczeństwo wystąpienia wad rozwojowych oraz wad serca, układu pokarmowego.
Po 35 roku życia mogą pojawić się zgony wewnątrzmaciczne. Może również dojść do poronienia.
Rekomendowane przez ginekologów i położników są badania prenatalne, które umożliwiają uzyskanie potwierdzenia prawidłowości rozwoju płodu. W przypadku zdiagnozowania schorzenia istnieje opcja wdrożenia leczenia już w łonie matki. Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Inwazyjne są przeprowadzane sporadycznie i to jedynie w umotywowanych, uzasadnionych przypadkach, gdyż związane są z możliwością poronienia.
Interpretując dojrzałe rodzicielstwo z innego punktu widzenia możemy dojść do konkluzji, że mały człowiek pojawiający się na świecie zmienia diametralnie życie rodziców. Ustabilizowana sytuacja materialna, życiowa umożliwia oczekiwanie na dziecko z ukontentowaniem, optymizmem, entuzjazmem.
Zdrówka dla przyszłych Mam i Maluszków życzę.
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0