Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.




Przeczytano 0%

niepelnosprawnosc copy



 Do napisania tego artykułu zainspirował mnie incydent, w którym młodzi ludzie z poniżeniem i pogardą odnosili się do osoby na wózku inwalidzkim. Sarkazmy, ironie skierowane pod adresem tej osoby wywołały irytację, oraz zbulwersowanie wielu ludzi, którzy byli świadkami. Takie zachowanie można interpretować jako wynik braku empatii i może zasługiwać jedynie na dezaprobatę, słowa krytyki.

Osoby niepełnosprawne zwracają ogromną uwagę na opinie ludzi, gdyż odczuwają odmienność, zróżnicowanie od osób zdrowych. Aroganckie, ordynarne uwagi, docinki wpływają w sposób destrukcyjny na osoby zdrowe, w pełni dysponowane, a u ludzi dotkniętych kalectwem dodatkowo powodują  obniżenie poczucia własnej wartości, godności. Ponadto przyczyniają się do utwierdzania się we własnym przekonaniu, że jest się  bezwartościowym, niepotrzebnym i bezużytecznym. Jest to przejaw dyskryminacji i braku tolerancji wobec osób, które doznają bólu fizycznego związanego ze swoim zniedołężnieniem. Ponadto wystawieni są na ciosy od osób, które nie rozumieją i nie akceptują ludzi poruszających się za pomocą rolatorów, balkoników lub korzystających z wózków inwalidzkich. Ten właśnie sprzęt umożliwia aktywizację czyli wzmożenie aktywności, która jest im niezbędna. Dla nich wykonanie czynności bez udziału innych sprawia im radość, że mogli sami tego dokonać.

Decydujący wpływ odgrywa otoczenie, które nie powinno ignorować tych skrzywdzonych osób, a wręcz przeciwnie. Jesteśmy zobowiązani do podejmowania prób nawiązania komunikacji z ludźmi, którzy odczuwają desperację, ból i rozgoryczenie z powodu własnej ułomności. Często zdarza się , że czują się osamotnieni. Izolują się od reszty społeczeństwa, gdyż nie chcą wystawiać się na kompromitację. Oni tak jak my odczuwają potrzebę  aprobaty i akceptacji. Oczekują normalnego traktowania, bez okazywania litości. Pamiętajmy również, aby nie zadawać pytania” A co to się stało, że jeździsz na wózku?” To pytanie wynikające z naszej ciekawości może sprawić ból. Unikajmy również komentarzy „ Jak ja Ci współczuję”.

To są identyczni ludzie jak my, posiadają rozum, serce i potrafią obdarzać innych miłością. Posiadają pasje, zamiłowania. Wiele jest w nich entuzjazmu i ekscytacji, jeżeli inni odnoszą się do nich w normalnym stosunku. Potrafią również analogicznie jak my odczuwać nienawiść, awersję, a zwłaszcza do kogoś kto ich zniesławia, dyskredytuje i podważa ich autorytet.

Reasumując: nauczmy się traktować niepełnosprawnych z szacunkiem i nigdy ich nie obrażajmy. Pamiętajmy, że to są zwyczajni ludzie tacy jak my i zasługują na przyjaźń, miłość i poważanie.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.