Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.




Przeczytano 0%

depression 2912404 480 copy copy



Anna, przeżyła traumatyczne zdarzenie Brat zginął w wypadku samochodowym. Wiele łez uroniła, ponieważ żyli ze sobą w komitywie, przyjaźni. Gdy znajdowała się w opresji zawsze mogła liczyć na pomoc starszego brata. Potrafił zneutralizować i definitywnie wyeliminować jej ból, pocieszyć i wprawić w dobry nastrój. Niestety jego już nie ma i nikt nie potrafi uśmierzyć tego cierpienia. Z każdym dniem stawała się coraz bardziej apatyczna. Zrezygnowała z własnych pasji, zamiłowań, Zajęcia, które absorbowały, ekscytowały  ją przed tym dramatycznym wydarzeniem teraz nie sprawiały satysfakcji. Irytowały ją banalne, błahe sprawy. Z bliskimi ludźmi nie utrzymywała kontaktu, ponieważ odczuwała ambiwalentne, sprzeczne uczucia.

Z jednej strony lubiła z nimi przebywać, a z drugiej strony nie miała ochoty się z nimi spotykać.  Powoli zaczęła izolować się od przyjaciół, którzy rozumieli jej rozpacz ale nie wiedzieli w jaki sposób  interpretować takie symptomy jak nagły spadek wagi, notoryczne znużenie, nadmierną senność. Próbowali udzielić jej pomocy. Sugerowali jej, żeby skonsultowała się z lekarzem, ponieważ od przykrego incydentu  czyli wypadku brata minęło już kilka miesięcy a stan kobiety coraz bardziej ulegał pogorszeniu. Anna jednak ignorowała porady bliskich znajomych.

Sama jednak zauważyła, że w pracy, w której wcześniej odnosiła sukcesy teraz otrzymuje reprymendy za opóźnienia w realizacji przydzielonych zadań. Przyczyną było obniżenie koncentracji. Nie potrafiła skupić uwagi na powierzonych obowiązkach. Podjęła decyzję, że zasięgnie porady w kwestii suplementów, medykamentów na poprawę pamięci. Jednak po wizycie, na której zmuszona była odpowiadać na mnóstwo pytań, czasami żenujących otrzymała skierowanie do psychiatry. Wstępna diagnoza brzmiała: DEPRESJA. Po zasięgnięciu opinii u lekarza specjalisty diagnoza się potwierdziła. Próbowała argumentować, że straciła kogoś bliskiego i te wszystkie objawy, które u niej występują są następstwem żałoby. Lekarz wyjaśnił, że początkowo po śmierci brata uczucie smutku nie wymagało leczenia, ponieważ było normalnym stanem. Jednak uczucie smutku utrzymujące się przez dłuższy czas i towarzyszące temu inne objawy takie  jak: bezsenność, łatwość rozpraszania się, oraz brak apetytu mogą świadczyć o istniejącej depresji.

Psychiatrzy wyróżniają wiele rodzajów tej choroby:

EPIZOD MANII – przeważające uczucie euforii, ekstazy, entuzjazmu połączone ze skłonnością do napadów negatywnych emocji np.: irytacja, gniew.

EPIZODY MIESZANE – określane mianem psychozy maniakalno – depresyjnej. Charakteryzuje się zmiennością: manii i depresji.

ZABURZENIA NASTROJU – dominuje nastrój depresyjny. To jednak znacząco nie wpływa na funkcjonowanie chorego i nie koliduje z normalną egzystencją.

SYMPTOMY UTRZYMUJĄCE SIĘ DŁUŻEJ NIŻ DWA TYGODNIE WSKAZUJĄCE NA DEPRESJĘ:

- nastrój depresyjny,

- obniżona zdolność odczuwania radości,

- znaczna utrata lub wzrost masy ciała,

- bezsenność lub nadmierna senność,

- poczucie winy, poczucie braku wartości,

- notoryczne myśli o śmierci,

- zawroty głowy,

- trudności z koncentracją,

- impulsywność,

Negatywne emocje, myśli często bywają irracjonalne. Występują wyimaginowane lęki oraz halucynacje. Zbagatelizowanie, zignorowanie powyższych sygnałów prowadzi do autodestrukcji.

W kolejnej części skoncentrujemy się nad metodami leczenia takimi jak: ziołolecznictwo, terapie twórcze, leczenie dietą czy elektrowstrząsy, które przez niektóre osoby uważane są za archaiczny sposób leczenia. Jest to błędna interpretacja, ale korzyści tej metody omówimy w kolejnej części.

NAJWAŻNIEJSZA JEDNAK JEST KONSULTACJA Z LEKARZEM SPECJALISTĄ, KTÓRY ZADECYDUJE O SPOSOBIE LECZENIA.

Foto: Pixabay

Źródło: Encyklopedia Zdrowia



Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię1

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.