-
Opublikowano: 09 grudzień 2018
-
Odsłony: 1942
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)
Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
Temat tegorocznej matury skłonił mnie do refleksji. Zaczęłam się zastanawiać, czy tęsknota faktycznie wpływa na nasze życie w sposób destrukcyjny czy raczej stanowi bodziec do motywacji. Oczywiście nie będę rozważać tego na podstawie Wokulskiego z „Lalki” i to nie z przyczyny, że nie pamiętam tej lektury. Pamiętam tęsknotę i melancholię głównego bohatera za ojczyzną i ukochaną kobietą – p. Łęcką. Bardziej jednak absorbują mnie przykłady z życia zaczerpnięte.
Wiele par decyduje się na rozłąkę związaną z wyjazdem za granicę w celu podjęcia pracy. Reflektują na zatrudnienie poza granicami Polski, ponieważ wynagrodzenie jest bardziej intratne, rentowne. Początki są trudne dla wszystkich członków rodziny.
Zwłaszcza jednak dla dzieci, które wciąż zadają pytania „kiedy Tato wróci?” Kobieta, która pozostaje sama ze wszystkimi obowiązkami odczuwa brak męskiej ręki (jak na złość kran zaczyna przeciekać, lodówka przestaje mrozić itp.) ZGROZA! Kobieta oczekuje na telefon, aby chociaż przez chwilkę polamentować, wyrazić swoje obiekcje i wysłuchać słów otuchy. Z trudem opanowuje łzy, aby nie okazać słabości. Prawda wygląda jednak zupełnie odmiennie. Brak poczucia bliskości, niemożność przytulenia się doprowadza do rozpaczy, irytacji i wszelkich negatywnych emocji. Mężczyzna również tęskni, ale motywujący jest fakt, że pracuje dla polepszenia sytuacji materialnej rodziny. Jego bodźcem, impulsem jest wybawienie rodziny z opresji finansowej.
Po pewnym czasie niektóre osoby potrafią zaaklimatyzować się w nowej sytuacji. Przystosowują się do nowej rzeczywistości i tylko z entuzjazmem oczekują na kolejny przyjazd do kraju. W wielu przypadkach pary po przeanalizowaniu obecnej sytuacji podejmują decyzję o diametralnej zmianie, czyli o zakwaterowaniu na terytorium innego państwa. Reasumując: w takich okolicznościach tęsknota wpływa budująco na ludzkie życie.
Niestety w analogicznej sytuacji znajduje się wiele małżeństw, które borykają się z trudną sytuacją finansową i pomimo posiadania opcji wyjazdu zmuszeni są do rezygnacji. Jedna ze stron nie akceptuje tego rodzaju rozwiązania, oponuje i próbuje wyperswadować tą koncepcję. Pomimo wykazania inicjatywy przez jedno z małżonków, spotyka się niestety z dezaprobatą i krytyką drugiej połowy. Nie pomagają żadne sugestie, perswazje. Przedstawione racjonalne argumenty przemawiające za zdecydowaną zmianą warunków materialnych okazują się nieskuteczne. Wyjazd i podjęcie pracy w innym państwie umożliwiłby zakończenie pozbawionego perspektyw życia. Ludzie obawiają się takich rozstań, gdyż brak bliskiej osoby a co się z tym wiąże tęsknota, odczuwanie niepokoju może spowodować cierpienie psychiczne. Trwożą się na myśl, że mąż czy żona pozna inną kobietę lub mężczyznę i dojdzie do zdrady. „Odseparowanie” może zakończyć się definitywnym zakończeniem związku.
Konkluzja: obawa przed tęsknotą może wpłynąć destrukcyjnie i może stanowić siłę niszczącą, więc lepiej postarać się unikać rozłąki.
Nie można więc jednoznacznie określić w jaki sposób wpływa tęsknota na daną osobę. Każdy z nas jest inny i inaczej pochodzi do tej kwestii.
Foto: Pixabay
Dobry artykuł!0
Nie lubię0