Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

hypnosis 75615 480Wiele razy prowadziłam refleksje dotyczące uczucia występującego w momencie  wprowadzenia w hipnozę, czyli stanu odmiennej świadomości polegającego na intensywnym skoncentrowaniu myśli na newralgicznym wspomnieniu, wyobrażeniu, wydarzeniu z przeszłości. Nie powinno się tego stadium interpretować jako imaginację lub sen.

Osobiście obawiałabym się, że pozostanę w tym innym stanie świadomości i będę ulegała sugestiom hipnotyzera. Przeraża mnie, że byłabym pod presją osoby, która będzie wywierała wpływ na moje decyzje i moje postępowanie. Ciekawe do jakich ekscesów, wybryków byłabym zdolna?! Strach pomyśleć. ZGROZA!

Teraz już na poważnie.

W przeszłości metoda wprowadzania w hipnozę wzbudzała wiele kontrowersji, pomimo, że przynosiła wiele korzystnych rezultatów, wyników terapeutycznych. Zgromadzono obszerne dowody świadczące, że jest to skuteczna technika leczenia. Hipnoterapią zajmują się osoby kompetentne: psychiatrzy, fizykoterapeuci, psychologowie i o dziwo: stomatolodzy.

Stosowana jest w rozmaitych celach: rozwiązywaniu dylematów wynikających z otyłości, anoreksji, ponieważ wykorzystywana jest w leczeniu zaburzeń odżywiania. Jest to bardzo racjonalna i efektywna metoda w walce z uzależnieniami. Nazywane jest to modyfikowaniem zachowania. Ponadto hipnoza wykorzystywana jest w znieczulaniu bólu np.: porodowego czy związanego z zabiegiem stomatologicznym. Dodatkowym zastosowaniem jest sięganie do doświadczeń traumatycznych, które odcisnęły piętno na psychice. Taki uraz psychiczny często tkwi w podświadomości.

Terapeuta, aby udzielić newralgicznej pomocy wprowadza chorego w trans i przywołuje wspomnienia, które zostały wyparte, stłumione.  Odbywa się to w sposób stopniowy. Osoba usypiająca prosi np.:  o powrót do czasów dzieciństwa. U pacjenta zachowanie ulega diametralnej zmianie. Mogą pojawić się spontaniczne odruchy, zmiana głosu. Jeżeli wspomnienia dotyczą mało znaczących epizodów odbywa się to w sposób łagodny. Jeżeli chodzi o wstrząsające, druzgocące perypetie, perturbacje dochodzi często do przygnębienia, a nawet rozpaczliwego płaczu. Szloch ustępuje, zmiana głosu oraz postawy powracają do pierwotnego stanu po wyprowadzeniu pacjenta z transu. Osoba wcześniej zahipnotyzowana nie zachowuje niczego w pamięci i po prostu nie pamięta wydarzeń z transu hipnotycznego.

Nasuwa się nurtujące pytanie: czy działanie jest skuteczne?

W tym przypadku następuje podział: zwolennicy, entuzjaści, którzy przedstawiają tą metodę w samych superlatywach, argumentują swoją pozytywną opinię uwolnieniem się od uzależnień, pokonaniem fobii. Oponenci, przeciwnicy natomiast twierdzą, że nie istnieje precyzyjna możliwość zdefiniowania tego zjawiska i że dobroczynnego wpływu nie wywiera poza osiągnięciem paliatywnego, czyli mało skutecznego rezultatu. Jedynym euforycznym, entuzjastycznym następstwem jest krótkotrwałe subiektywne odczucie relaksu psychicznego. Która opinia jest adekwatna możemy jedynie snuć spekulacje. 

Kolejnym intrygującym pytaniem jest: czy nie stanowi zagrożenia poddawanie się terapii hipnotycznej?

Specjaliści aprobują, akceptują opcję tego rodzaju terapii i zapewniają, utwierdzają w przekonaniu, że nie istnieje żadne ryzyko dla zdrowia. Udzielają jedynie przestrogi, aby hipnoza odbywała się tylko u osoby posiadającej obowiązkowe uprawnienia.

Zanim podejmiemy decyzję o sesji u hipnotyzera warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zadecyduje czy jest to obligatoryjne, wskazane w trakcie leczenia. Należy bardzo sceptycznie podchodzić do wszelkich ogłoszeń dotyczących leczenia hipnozą zamieszczonych w Internecie, prasie. Ostrożnie należy zweryfikować osobę, która podaje się za wykwalifikowanego, kompetentnego terapeutę. Najlepiej poprosić o referencje i skontaktować się ze szpitalem, poradnią psychologiczną.

Foto: Pixabay

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.