Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

shot 31144 480                                                                                                                                                                             

Nigdy wcześniej nie przeprowadzałam refleksji dotyczącej powyższego a dość kontrowersyjnego tematu. Jednak po zapoznaniu się z treścią artykułu „Rola królików doświadczalnych” zaczęłam deliberować i rozważać, czy zdobyłabym się na odwagę, aby wziąć udział w badaniu leku, który ma zostać wprowadzony na rynek. Można to interpretować jako wkład w rozwój wiedzy medycznej. Poddanie się testowi może dostarczyć korzyści dla firmy farmakologicznej, ale wyrządzić krzywdę osobie, która zaangażowała się i została uczestnikiem eksperymentu.

Producent zobligowany jest do precyzyjnego sprawdzenia działania medykamentu. Wytwórca zobowiązany jest skontrolować, czy jest on skuteczny a przede wszystkim nieszkodliwy i czy nie koliduje, nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.

Przed wdrożeniem preparatu leczniczego sprawdzenie dokonywane jest na ludziach w wybranych ośrodkach klinicznych. Wśród zgłaszających się ludzi następuje selekcja i eliminowanie osób, które się kolokwialnie mówiąc nie „nadają”. Przed poddaniem się na przetestowanie specyfiku osoba deklaruje, że jest zdecydowana i zapoznana z ewentualnymi zagrożeniami. Najczęściej zgłaszają się osoby, które znajdują się w opresji finansowej w celu uzyskania profitów lub chorzy, zdesperowani ludzie, którzy szukają ostatniej deski ratunku na wyleczenie.

Przedsięwzięcie najbardziej jednak intratne jest dla lekarzy monitorujących przebieg doświadczenia. Dysproporcja pomiędzy wynagrodzeniem a w uzyskanych honorariach za nadzór nad testem jest diametralna.

 Do badań eksperymentalnych agitowani są ludzie poprzez ogłoszenia w prasie, Internecie. Początkowa faza odbywa się u ludzi zdrowych a następnie u chorych. W wielu przypadkach wszystko kończy się pomyślnie. Jednak istnieje zagrożenie gdyż po poddaniu się tym eksperymentom, nawet po wielu latach od zaprzestania zażywania specyfiku mogą pojawić się symptomy oznaczające skutki uboczne. Oczywiście przysługuje prawo do rekompensaty, zadośćuczynienia za poniesioną degradację zdrowia.

Aby wysnuć konkluzję należy odpowiedzieć na pytanie: czy warto ponosić takie ryzyko jak utrata zdrowia a nawet życia (takie incydenty również miały miejsce) dla uzyskania beneficjum, korzyści materialnych?

Odpowiedź pozostawiam Czytelnikowi.

Źródło: Encyklopedia Zdrowia

Foto: Pixabay

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.