Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

stress 853645 640 copy

Stres jest zjawiskiem, z którym często mamy styczność. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować go z naszego życia.  W pracy, gdy irytuje nas szef, który dokłada nam obowiązków. Ten balast nas doprowadza do frustracji. W domu, gdy otrzymujemy kolejny rachunek za gaz a na nim taka kwota do uiszczenia, że włosy się jeżą. Sprzeczka z kimś bliskim i jeszcze powracające dziecko ze szkoły oznajmiające, że ma poprawkę z matematyki. ZGROZA! Mamy ochotę albo wyć do księżyca albo doprowadzić coś do ruiny.Powód do stresu jest interpretowany odmiennie. Dla niektórych będzie to trywialna sprawa a dla innych newralgiczny problem. Jest to uzależnione od psychiki, mentalności człowieka.

W momencie, gdy człowiek znajdzie się w opresji, sytuacji stresowej organizm przystosowuje się do nowej sytuacji w formie obrony, zaniechania, odstąpienia lub ewakuacji.

Stres przebiega w trzech fazach:

Ostrzegawcza

- człowiek jest zdesperowany, ale zarazem zdeterminowany – podejmuje próby rozstrzygnięcia, rozwiązania dylematu.

Oporu

- W sytuacji, gdy pomimo wykazania inicjatywy i usilnych prób rozwikłania problemu, stresowa sytuacja się pogłębia to wówczas pojawia się frustracja, następuje utrata energii.

Wyczerpanie

- głównymi symptomami jest lęk, uczucie niepokoju, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, impulsywność. Ta faza jest ostatnią i bezwzględnie potrzebna jest pomoc nie tylko ze strony bliskich, przyjaciół, ale obligatoryjna jest konsultacja lekarska. Nie możemy tej sytuacji bagatelizować, ignorować.

Jeżeli napięcie jest krótkotrwałe to może wywierać konstruktywny, motywujący wpływ, stymuluje kreatywność, a więc oddziałuje w sposób pozytywny. Natomiast nadmierne negatywne emocje oddziałują demobilizująco i stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale również fizycznego. U osób, które sporadycznie mają kłopoty ze skokami ciśnienia a notorycznie są narażone na wzburzenie to po pewnym czasie wysokie wartości ciśnienia staną się coraz częstsze. Diametralne zmiany następują w trawieniu – niestrawność, syndrom jelita drażliwego. Wiele schorzeń jest spowodowanych lub nasilonych przez stres: alergia, astma, zaburzenia odżywiania, nieregularne menstruacje, choroba wrzodowa, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zaburzenia seksualne.

Leczenie

 W przypadku ciężkich nerwic przepisywane są przez lekarzy benzodiazepiny. Korzystny wpływ ma psychoterapia, aromaterapia o której już zostało wspomniane w innym artykule. Kąpiel z olejkiem lawendy, rumianku, róży ma działanie relaksujące. Masaż wywołuje bardzo pozytywną reakcję – jeżeli nie istnieje opcja wykonania masażu całego ciała to skoncentrujmy się na stopach. Muzykoterapia przyczynia się do ukojenia nerwów. Tworzenie czegoś z pasji, zamiłowania sprawia, że człowiek angażuje się w to tak emocjonalnie, że rozdrażnienie jest redukowane, niwelowane. Spacery, upajanie się widokiem krajobrazów, kontemplacja lub szczere rozmowy z przyjacielem są doskonałym medykamentem na leczenie nerwicy.

Foto: Pixabay

Źródło: Rodzinna Encyklopedia Zdrowia

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.