Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

cinema 2746362 480
Zaintrygował mnie film z 2015 roku „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego, który jest oparty na faktach. Przypuszczam, że większość osób oglądało ten film, ale na mnie wywarł ogromne wrażenie i chciałabym polecić wielbicielom kina, którym umknął ten dramat obyczajowy - podobnie jak mnie. Również oglądałam dopiero wczoraj a data premiery to 23 stycznia 2015r. Delikatne przeoczenie… Przedstawię krótką recenzję dla zachęty.Głównym bohaterem jest Kacper. Odtwórcą tej roli jest Andrzej Chyra. Film opowiada o nauczycielu, który stopniowo zaczyna tracić wzrok. Przedstawione są emocje, które towarzyszą bohaterowi. Desperacja, frustracja połączona z determinacją. Pomimo druzgocącej diagnozy stwierdzającej utratę zmysłu wzroku nauczyciel początkowo rozważa opcję popełnienia samobójstwa. Jednak motywacją do życia staje się szansa objęcia wychowawstwa w klasie maturalnej. To jest decydującym motywem, bodźcem do działania, który sprawia, że nie poddaje się i podejmuje newralgiczną decyzję dotyczącą pozostania na stanowisku nauczyciela i poprowadzeniu klasy do egzaminu. Ukrywa przed otoczeniem kłopoty związane ze zdrowiem w obawie przed utratą pracy.

Nawiązuje bliższą więź z nauczycielką języka polskiego. Niestety po ujawnieniu tajemnicy koleżanka z pracy wyraża niechęć oraz dezaprobatę i odrzuca miłość Kacpra. Natomiast klasa obdarza wychowawcę ogromną sympatią.

Film porusza dylemat związany z trudnościami osoby zmagającej się z własną niepełnosprawnością, niedyspozycją oraz sile pokonywania własnych słabości i dążeniu do zamierzonego celu. Film bardzo mnie poruszył bowiem główny bohater odnajduje w opresji w jakiej się znajduje czynnik mobilizujący do działania pomimo przeszkód oraz przeciwności życiowych. Film zawiera przesłanie, że warto dążyć do celu oraz spełniać swoje marzenia choć czasem jest to skomplikowane i powikłane. Film skłania do refleksji a u osób bardziej empatycznych niejednokrotnie łza zakręci się w oku.

Kanwą do powstania filmu była autentyczna historia nauczyciela starającego się zataić utratę wzroku. Krytycy filmowi wyrażają się o filmie w sposób pozytywny i pomimo wskazania niewielu mankamentów został zarekomendowany.

Foto: PixabayUdostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.