FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss

wenus

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

age eb3db00b21 1920
Wiele zostało przeprowadzonych konwersacji dotyczących opieki nad starszym, chorym rodzicem. Wszystkie polemiki doprowadzają do licznych kontrowersji. Jest to problem etyczno - moralny.Wiele osób wyraża chęć zajmowania się i otoczenia opieką  mamy lub taty ponieważ sumienie nie pozawala oddać rodzica do domu spokojnej starości, lecz trudność sprawia pogodzenie pracy zawodowej z opieką. Koliduje ze sobą kariera i obowiązki związane z pieczą nad starszym człowiekiem. Nasuwa się nurtujące pytanie: jakiego dokonać wyboru? Często ten dylemat pobudza do refleksji. Co lub kto jest ważniejsze - praca czy zniedołężniała osoba, która mnie wychowała i teraz mnie potrzebuje? Odpowiedzi nie ma jednoznacznej. To jest zależne od interpretacji każdego z nas i sytuacji życiowej w jakiej się znajdujemy.

Dla jednych jest to niekwestionowany obowiązek i uważają, że rodzice poświęcali się dla nich więc w tym trudnym dla rodziców okresie powinni się odwdzięczyć i zatroszczyć o nich. Oczywiście wiąże się to z diametralnymi  zmianami w dotychczasowym życiu. Powinniśmy liczyć się z nieprzespanymi nocami, częstymi wizytami lekarza, pamiętaniem o lekach, diecie, dbałości  o higienę  oraz naszym zmęczeniu i nierzadko irytacji. Znam to z autopsji. Często jest to określane mianem poświęcenia i rezygnacji z własnych przyjemności w imię wyższych celów.

  Drudzy rozważają również  opcję pozostawienia seniora w domu, stałej kontroli i pielęgnacji. jednak wybierają wariant domu starców. Argumentują to obawą przed utratą zatrudnienia, lękiem  czy będą w stanie zapewnić pieczołowitą opiekę.

W sporadycznych przypadkach podjęcie decyzji o umieszczeniu mamy lub taty w ośrodku wiąże się z brakiem poczucia zaangażowania się  w zagwarantowanie sprzyjających, dogodnych warunków dla starszej osoby w domu i otoczeniu bliskich. Niektórzy nie czują się zobligowani i zobowiązani do sprawowania dbałości i troski nad seniorem do końca jego chwil.

Musimy jednak wziąć pod uwagę w jakim domu umieszczany osobę nam bliską, ponieważ dochodzi do wielu nieprzyjemnych incydentów takich jak zaniedbanie, poniżanie, niekompetentny i impertynencki personel, który ignoruje potrzeby seniora.

Wiele jest obiekcji w odniesieniu do tych instytucji i jeżeli zdecydujemy się na taki wariant to należy sprawdzić precyzyjnie warunki w jakich będzie przebywał rodzic, czy ma dostępną opiekę medyczną oraz jak jest traktowany przez personel.

Posiadamy w tej kwestii alternatywę i od nas najczęściej zależy jakiego dokonamy wyboru.


Oczywiście niezależnie od podjętej decyzji nikt nie zostanie potępiony, skrytykowany czy napiętnowany.

Foto: Pixabay

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama
Reklama
Reklama

  DO GÓRY