Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

Czytaj więcej...

 

 Zainspirował mnie temat dotyczący Wielkiego Postu i związanych z nim wyrzeczeń, ascezy.
Od wczoraj zaczął się czterdziestodniowy Wielki Post, poprzedzający Wielkanoc. Będąc w Kościele nasze głowy zostały posypane popiołem na znak pokuty. Ksiądz wypowiadał sentencję” Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz’. Słowa te mają na celu uświadomienie, uzmysłowienie, że życie jest bardzo ulotne i każdego z nas czeka śmierć. Modlitwa, post, wyrzeczenie to trzy kardynalne zasady, założenia Wielkiego Postu.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.


Czytaj więcej...Coraz częściej bywamy zmęczone. Jesteśmy odpowiedzialne za rodzinę, pracę, edukację naszych pociech i tak można wymieniać bez końca. My Matki Polki czujemy się zobligowane, zobowiązane do wykonania wszystkich newralgicznych spraw rodzinnych, zawodowych, domowych. Sporadycznie mamy wolny czas dla siebie. Czasami odczuwamy, że jesteśmy z premedytacją wykorzystywani przez osoby wyrachowane. Poświęcamy czas, wysiłek i nasze serce dla innych, którzy to lekceważą i nie doceniają. Takie zachowanie wzbudza w nas  rozczarowanie. A my oczekujemy afirmacji, docenienia.


Przykładowo: małżonek oświadcza, że wychodzi do kumpla na mecz, a Ty umówiona jesteś na konsultację u lekarza. Co jest bardziej priorytetowe? A co z dziećmi? Pozostaną bez opieki? Gdy wyrażasz swoje „NIE” spotykasz się z dezaprobatą męża i scysja murowana. Nikt nie liczy się z Twoim zdaniem. Mąż jest osobą apodyktyczną i nie uznaje słów sprzeciwu. I teraz nurtuje Cię pytanie: co powinnam zrobić? Czy mam podporządkować się mężowi? Przecież istnieje opcja przełożenia wizyty u lekarza na inny termin, a on niech idzie na ten mecz – zrelaksuje się,przecież ma prawo do dobrej zabawy. Czy pomyślałaś o sobie? Chcesz anulować, rezygnować z pryncypalnej wizyty u lekarza kosztem przyjemności swojego męża??? Definitywne, nieodwołalne NIE. Takich analogicznych sytuacji jest wiele, gdy korzyści, satysfakcja, ukontentowanie  innych są ważniejsze od Ciebie.

Permanentnie towarzyszy nam poirytowanie, niepokój i niepewność.  Życie pod taką presją może doprowadzić do symptomów wskazujących na nerwicę: bezsenność, bóle brzucha, kołatanie serca i wielu innych objawów. Przede wszystkim same odpowiedzialne jesteśmy za własne zdrowie. Gdy nasz organizm uporczywie domaga się od nas odpoczynku – pozwólmy mu się zregenerować, zrelaksować. Nie trywializujmy tego rodzaju przejawów, symptomatów. Nie możemy interpretować, że jesteśmy niezastąpione, zarówno w czynnościach domowych, jak i służbowych. Nie musimy być perfekcyjne, nieskazitelne. Należy się zreflektować i przyjąć postawę „zdrowego egoizmu”. To jest adekwatny medykament na występujące u nas perturbacje zdrowotne.

Jesteśmy utwierdzone w przekonaniu, że egoizm jest mankamentem. Tak nas uczyli rodzice w dzieciństwie. Chwała i uznanie rodzicom za to.
 Egoista charakteryzuje się samolubstwem i kieruje się egocentryzmem, oraz jedynie własnym dobrem bez odczuwania skrupułów, wyrzutów sumienia. Taka osoba odbierana jest przez otoczenie w sposób pejoratywny.
 Wpajano nam, że najważniejsza jest rodzina i dobro innych potrzebujących ludzi. Swoje przyjemności należy stawiać na ostatnim miejscu. Uczono nas, że niekwestionowanym, bezdyskusyjnym obowiązkiem kobiety jest poświęcenie się dla rodziny. Z zaangażowaniem i determinacją ofiarowujemy się na poczet dzieci, męża, rodziców i innych. Uważamy, że jest to obowiązek obligatoryjny. Często zdarza się, że swoją karierę zawodową, marzenia, pragnienia bagatelizujemy, marginalizujemy. Nasze zamiłowania, aspiracje, ambicje, mają dla nas charakter fakultatywny, niekonieczny.

Po upływie pewnego czasu uświadamiamy sobie, że nie należymy do osób szczęśliwych, a wręcz przeciwnie czujemy się godne pożałowania, beznadziejne i mamy za to obiekcje do najbliższych. Przepełnione jesteśmy desperacją, oraz frustracją, a to wpływa destrukcyjnie na całą naszą rodzinę. Osoba niespełniona, smutna unieszczęśliwia również osoby z otoczenia. Aby uniknąć niezadowolenia własnego i naszych bliskich powinnyśmy przeprowadzić metamorfozę i wprowadzić radykalne zmiany. Zdrowy egoizm przynosi wyłącznie korzyści. Najbardziej pozytywną cechą jest wzmocnienie własnego poczucia godności, wartości. Pamiętajmy, że zdrowy egoizm przyczynia się do wzrostu miłości i akceptacji samej siebie, a dzięki temu aprobujemy i darzymy pozytywnym uczuciem innych. Ludzie również zaczną respektować nasze zdanie i darzyć nas szacunkiem. Nawet postawa nieustępliwego, arbitralnego męża ulegnie diametralnej zmianie.

W zdrowym egoizmie faktycznie wysuwamy na pierwszy plan własne potrzeby, ale dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Powinno się zadbać o siebie w takim stopniu, aby napełnić radością bliskich, ale nie kosztem samych siebie. Zdrowy egoizm opiera się na asertywności, czyli sztuce odmawiania. Nauczmy się mówić „NIE” jeżeli uważamy, że jest to racjonalne. Człowiek asertywny potrafi postępować w taki sposób, aby nie skrzywdzić drugiej osoby.

Asertywność polega przede wszystkim na negocjacji i znalezieniu konsensusu. Zachowanie asertywne umożliwia nam uwierzyć w siebie i swoje atuty, zalety i kompetencje. Musimy być przekonane o swoich wartościach, predyspozycjach. Asertywność to postawa szacunku wobec siebie i innych ludzi. Uczy nas komunikacji oraz konstruktywnej krytyki innych bez znieważania, deprecjonowania. Osoba asertywna charakteryzuje się umiejętnością budowania pozytywnych relacji pozbawionych kłamstwa i hipokryzji. Mamy prawo do podejmowania własnych decyzji bez ingerencji innych osób. To my same decydujemy o naszym życiu. Wyrażajmy swoje emocje i nauczmy się egzekwować tego czego oczekujemy, ale bez wywierania presji. Dzięki asertywnej postawie nauczymy się stawać w obronie własnej opinii.

Reasumując: bycie „zdrowym egoistą” oczywiście nie oznacza, że mamy banalizować, ignorować oczekiwania bliskich, lub potrzebujących. Zdrowy egoizm nie koliduje z altruizmem, empatią. Nie możemy przechodzić obojętnie wobec kogoś kto wzywa pomocy. Pamiętajmy: żyjąc w zgodzie ze sobą, żyjemy w zgodzie z innymi. Kochając siebie, obdarzamy miłością innych. Pomagając sobie, możemy udzielić pomocy potrzebującym.

Foto: Pixabay

(Artykuł przeczytasz w 3 - 5 minut)

Czytaj więcej...Na początku chciałabym prosić, aby ta publikacja nie była interpretowana jako” typowa zapchajdziura”. Lubię czytać i prowadzić konwersacje dotyczące przeczytanych książek. Sądzę, że mistrza pióra literatury grozy Stephena Kinga nikomu nie muszę prezentować.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

 

Jan Brzechwa

Najgorsza ze wszystkich kradzieży
Jest ta, żeś mi serce skradł.
Nikt kary ci nie wymierzy
I nie potępi cię świat,
Bo nie stworzono dotąd praw
By walczyć z tym, co zrządził traf.

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

Czytaj więcej...

 Nawiązując do incydentu dotyczącego kolizji spowodowanej przez zuchwałego kierowcę, który wykonując manewr skrętu uderzył w osobowe auto stojące na skrzyżowaniu. Sprawca usiłował przystąpić do ucieczki, jednak interwencja innych kierowców uniemożliwiła próbę zbiegnięcia kierowcy z miejsca zdarzenia. Istnieje prawdopodobieństwo, że prowadzący był pod wpływem alkoholu.

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...

 Nastolatka z nadwagą miała już dość impertynencji, złośliwych obelg skierowanych pod jej adresem ze strony aroganckich kolegów. „Gruba”, „beczka”, „obżarciuch” itp. drwiny niejednokrotnie wywoływały uczucie awersji, niechęci i to nie tylko wobec osób, które dopuszczały się znieważania, ale również wobec samej siebie. Okazywała jednak zdrowy rozsądek i powstrzymywała się od użycia riposty.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

 Po napisaniu artykułu o zmianach jakie następują u mężczyzn po ślubie, zobowiązałam się do opisania przeobrażenia kobiet po zawarciu związku małżeńskiego.

W momencie, gdy opadną już emocje związane ze ślubem następuje konfrontacja marzeń z prozą życia codziennego.  

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

Czytaj więcej...

 Mężczyźni przed ślubem noszą narzeczone na rękach, całują po stopach, a po ślubie stosunek do żony ulega diametralnej zmianie.

Faceci (bez obrazy) mają skomplikowaną mentalność i trudność sprawia interpretacja ich zachowania.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

Czytaj więcej...

  Mezalians brzmi archaicznie i jako zjawisko, które występowało w dawnych czasach powinno już nie obowiązywać. Jednak sporadycznie w naszych czasach również zdarzają się związki, w których on według rodziny partnerki nie posiada adekwatnego wykształcenia lub pochodzi z biednej rodziny i z tych powodów nie jest aprobowany przez bogatych, wyedukowanych rodziców jego wybranki (i odwrotnie).

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

Czytaj więcej...

 Nurtuje mnie pytanie: czy istnieje przyjaźń pomiędzy kobietą, a mężczyzną?

Nie możemy bezsprzecznie, definitywnie skonstatować tego faktu. Zdania w tej kwestii są rozbieżne, podzielone. Wiele osób potwierdza możliwość istnienia przyjaźni damsko – męskiej, lecz wiele osób, oponuje, gdyż dokonują dedukcji, że, taka przyjaźń jest niemożliwa, ponieważ pomiędzy kobietą, a mężczyzną często pojawia się podtekst seksualny, a przyjaźń powinna być w swej naturze aseksualna i wyzbyta erotyzmu. Przyjaźń cechuje, odznacza się emocjonalnym przywiązaniem. Czysty wymiar przyjaźni wyklucza, eliminuje pożądanie.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

Czytaj więcej...

Małżeństwa, które odczuwają pragnienie pozostania rodzicami niestety nie zawsze posiadają możliwość urzeczywistnienia, zrealizowania tego marzenia. Problem może wynikać np.: z bezpłodności. Po długim i nieskutecznym leczeniu zdesperowane małżeństwo deliberuje, rozważa opcję przysposobienia dziecka. Nasuwają się jednak wątpliwości, wahania. Jednak po wielu refleksjach i przeprowadzonych dysputach konkluzja jest jednoznaczna – adopcja. Decydując się na ten odważny krok, który diametralnie, radykalnie odmieni ich życie ta decyzja naprawdę musi zostać podjęta świadomie, rozważnie, ponieważ dziecko nie jest przedmiotem, który można zwrócić do sklepu.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

Czytaj więcej...

 

 Abstrahując od poważnych tematów skoncentrujmy się dzisiaj na przepisach kuchennych. Codziennie mam dylemat: co dzisiaj ugotować? Zainspirowała mnie książka kucharska „Okrasa kontra Pascal” i znalazłam przepis Pascala, z którym chciałabym się podzielić. Nie jest to typowe danie przygotowywane na obiad, ale trochę innowacji należy czasami wprowadzić. Nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu. Mam nadzieję, że mojej rodzince również przypadnie do smaku. Polecam również Państwu. Żałuję, że nie mogę przedstawić oryginalnego zdjęcia. Naprawdę wzbudza apetyt.

 

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

 Zaintrygował mnie dość kontrowersyjny temat dotyczący sponsoringu.
Młode kobiety, a zwłaszcza studentki, młode wdowy znajdujące się w opresji finansowej szukają rozwiązania swoich problemów finansowych. Motywacją do podjęcia decyzji na niezobowiązujący związek ze starszym, ale majętnym mężczyzną, jest zapewnienie sobie wyższej jakości życia. Bagatelną kwestią jest różnica wieku. On 53 lata, a Ona 21 lat. Niektórzy interpretują to jako rodzaj prostytucji. Nie łączy ich żadna więź uczuciowa.

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...

 Coraz więcej par decyduje się na życie we dwoje bez zawierania związku małżeńskiego, czyli potocznie mówiąc wybierają „życie na kocią łapę”. Jest to analogiczny związek do małżeństwa. Tych ludzi również łączy uczucie, więź duchowa i fizyczna, lecz bez formalizowania związku.

(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

 Spotykamy się na imprezie suto zakrapianej alkoholem. Z każdym wypitym kieliszkiem nie deliberujemy, nie zastanawiamy się jaki niekorzystny, destrukcyjny wpływ wywiera na nasz organizm kolejna dawka alkoholu. Na początku procenty wprawiają nas w euforię, entuzjazm, stan błogości. Zapominamy o nieprzyjemnych perypetiach, niepowodzeniach i frasunkach życia codziennego.
Nie można jednak zapomnieć, że odczucie zadowolenia, ukontentowania, beztroski jest przemijalnym, ulotnym stanem, a następstwem jest kac, czyli złe samopoczucie odczuwane kolejnego dnia.

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)
Reklama
Reklama
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.