Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss

wenus

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

Czytaj więcej...

 

 

Zbliża się koniec roku szkolnego i wystawianie ocen. Niestety nie wszystkim uczniom zostanie przyznane prawo do nauki w wyższej klasie.

Nasuwa się nurtujące pytanie: my jako rodzice w jaki sposób mamy zareagować na wiadomość od córki, syna, że nie otrzyma promocji do następnej klasy? Domyślam się, że takiej informacji nie odbierzemy z entuzjazmem, jednak nie okazujmy bulwersacji, dezaprobaty i nie wykrzykujmy, że dziecko jest laikiem. Możemy odczuwać różnego rodzaju emocje: wzburzenie, irytację oraz obiekcje do samych siebie, że zbyt sporadycznie konsultowaliśmy się z nauczycielami i nie motywowaliśmy dziecka do nauki. Zadając pytanie: „Jak tam w szkole?” najczęściej otrzymywaliśmy odpowiedzi, które nie wzbudzały zaniepokojenia, choć zawsze były lakoniczne: ”spoko, w porzo”. Tłumaczyliśmy, że takie zachowanie może wynikać ze znużenia i kiepskiego samopoczucia po lekcjach. Niestety te krótkie, lapidarne odpowiedzi powinny w nas zaświecić czerwone światełko.

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.


Czytaj więcej...

 

W życiu każdego człowieka pojawiają  się skomplikowane, najeżone trudnościami sytuacje, które wywołują przykre emocje. Choroba, utrata pracy i różne inne wydarzenia wpływają na nas w sposób destrukcyjny. Pozbawiają nas optymizmu,  chęci do życia. Jesteśmy przygnębieni  i rozgoryczeni. Często tego rodzaju opresje doprowadzają do depresji. Poszukujemy pocieszenia, pokrzepienia, podniesienia na duchu. Niestety wiele osób  szuka ukojenia w używkach takich jak alkohol, który jak doskonale wiemy umożliwia zapomnieć jedynie na chwilę a następnie powraca z podwójną siłą. Do istniejących problemów dochodzi również kac. To nie jest adekwatna metoda na konsolację, otuchę.

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...

W sobotę ogłoszono że protest nauczycieli został zawieszony, aby uczniowie mieli możliwość dalszej nauki, a maturzyści mogli podejść do egzaminu dojrzałości. Jednak pewien procent młodych ludzi jest ukontentowanych z odbioru świadectwa ukończenia szkoły i pomimo wcześniejszego złożenia deklaracji maturalnej dokonują rezygnacji z przystąpienia do matury. Uzasadnienie tej decyzji jest różnorodne np.: lęk przed uzyskaniem niepomyślnego wyniku. Odczuwanie stresu na jednych wpływa w sposób stymulujący, inspirujący, a natomiast u innych ta presja jest demobilizująca i odbiera chęć zaangażowania się do powtórzenia materiału. Nie należy myśleć sceptycznie, pesymistycznie. Optymistyczne nastawienie jest newralgiczne. Należy uwierzyć w siebie i we własne  możliwości.

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...

Dzieci klas trzecich szkół gimnazjalnych w dniach od 10 do 12 kwietnia przystępują do egzaminów. Egzamin składa się z części humanistycznej, matematyczno – przyrodniczej i w ostatni dzień test z języka obcego. POWODZENIA!

Wielu rodziców zastanawia się nad przyszłością swoich dorastających dzieci. Zagłębiają się w rozważaniach dotyczących wyboru zawodu, który będzie najbardziej adekwatny dla ich pociech. Jest to kwestia wzbudzająca obiektywne wątpliwości. Ostatnio znajoma postawiła mi nurtujące ją pytanie: czy praca policjanta jest dla jej syna właściwa? Zaskoczyła mnie, gdyż nie posiadam kompetencji, uprawnień do sugerowania, doradzania w tak newralgicznych kwestiach. Chciałabym pomóc, ale nie znam aspiracji, predyspozycji tego młodego człowieka i  nie czuję się upoważniona, aby kwestionować, negować lub wręcz przeciwnie afirmować rodzaj szkoły i zawód.

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

Wielu młodych ludzi kończąc gimnazjum staje przed dylematem racjonalnego wyboru szkoły i zawodu. W tym okresie dorastania szeroki wachlarz profesji, w których mogą się kształcić sprawia trudność wyznaczenia celu kariery zawodowej. Cały szereg dziedzin absorbuje młodzież i w związku z tym w wielu przypadkach podjęta decyzja jest nierozważna, nieroztropna. Nastolatkowie dokonują wyboru bez zaangażowania się w tą kwestię i bez przeanalizowania czy po ukończeniu będą mieli perspektywy spełniania się w tym zawodzie. Dość często sugerują się opiniami kolegów. Nie rozumieją, że inwestują we własną przyszłość i nie powinni kierować się decyzjami podjętymi przez przyjaciół. Najwłaściwszą opcją jest precyzyjne rozważenie: jakimi atrybutami, atutami dany nastolatek się wyróżnia i czy są one obligatoryjne i nieodzowne do wykonywania tego rodzaju zawodu na jaki się zdecydował.

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...

K. I. Gałczyński

Dzień Kobiet

Dzień 8 marca to kobiece święto.
Są uprzejmości, toasty, prezenty.
Każdy kwiat wręcza z twarzą uśmiechniętą,
choć zwykle bywa zły i nadęty.
Schodzą się goście, składają życzenia.
Solenizantka także uśmiechnięta.
Lecz chcę zapytać, tak dla przypomnienia,
czy o kobietach ktoś zwykle pamięta?
Że ostatnie spać idą, a pierwsze się budzą,
że wciąż pracują od świta do zmroku,
że nieustannie dla swoich się trudzą,
a zauważane są raz w roku.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ŻYCZĘ NAM WSZYSTKIM KOBIETOM

Foto: Pixabay

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 minuty)

Czytaj więcej...

Wychodzimy z założenia, że tylko mężczyźni potrafią bez żadnych skrupułów zdradzić swoją partnerkę. Błędna interpretacja.. Ze strony mężczyzn najczęściej chodzi jedynie o seks i nie angażują się uczuciowo. Natomiast kobieta z natury jest wrażliwa, sentymentalna i emocjonalnie podchodzi do spraw damsko – męskich. Bardziej preferuje seks połączony z uczuciem. Kobieta, która czuje się osamotniona, niedowartościowana, a stagnacja i monotonność zagościła w związku to staje się dla niej motywem skłaniającym do poszukiwania  bliskości w ramionach innego mężczyzny.

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

Czytaj więcej...

Anna, przeżyła traumatyczne zdarzenie Brat zginął w wypadku samochodowym. Wiele łez uroniła, ponieważ żyli ze sobą w komitywie, przyjaźni. Gdy znajdowała się w opresji zawsze mogła liczyć na pomoc starszego brata. Potrafił zneutralizować i definitywnie wyeliminować jej ból, pocieszyć i wprawić w dobry nastrój. Niestety jego już nie ma i nikt nie potrafi uśmierzyć tego cierpienia. Z każdym dniem stawała się coraz bardziej apatyczna. Zrezygnowała z własnych pasji, zamiłowań, Zajęcia, które absorbowały, ekscytowały  ją przed tym dramatycznym wydarzeniem teraz nie sprawiały satysfakcji. Irytowały ją banalne, błahe sprawy. Z bliskimi ludźmi nie utrzymywała kontaktu, ponieważ odczuwała ambiwalentne, sprzeczne uczucia.

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 3 minut)

Czytaj więcej...

Postarajmy się przeanalizować zagadnienie dotyczące pieniędzy. Nasuwa się pytanie, które skłania do refleksji: czy pieniądze dają szczęście i czy spoglądamy na życie przez ich pryzmat? Ludzie starając się udzielić odpowiedzi na to nurtujące pytanie wpadają w zakłopotanie, konsternację. Przypuszczam, że każdy z nas zadeklarowałby, że najwyższą wartością jest zdrowie, miłość, rodzina a w późniejszej kolejności pieniądze. Ewidentnie, bezsprzecznie są one niezbędne do normalnej egzystencji: zakup pożywienia, opłaty, itp. Nie ma możliwości funkcjonować bez nich. Dzięki ich posiadaniu mamy perspektywy realizacji własnych celów, aspiracji, marzeń. Newralgiczne jest, że zapewniają stabilizację finansową i związany z tym spokój wewnętrzny. Intrygujące jest jednak pytania: czy są one najważniejsze?

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 4 minut)

Czytaj więcej...

Nikt z nas nie lubi być krytykowany, zniesławiany, znieważany a zwłaszcza jeżeli hejt czyli inaczej mówiąc nienawiść (z angielskiego hate)  zostaje rozpowszechniona na portalach internetowych. Większość znajomych posiada dostęp do portali i możliwość przeczytania negatywnego wpisu. Obawiamy się wówczas kompromitacji, dezaprobaty ze strony osób, które zapoznają się z treścią upokarzającego komentarza. Uczucie animozji wyrażane w ten sposób świadczy jedynie negatywnie o hejterze a nie o ofierze lub ofiarach.

Nie trywializujmy sygnałów ostrzegawczych u naszych nastoletnich dzieci, które wiele czasu spędzają przy komputerze lub na telefonie (portale społecznościowe, YouTube) Dla nich opinia rówieśników i nie tylko jest newralgiczna. Jeżeli zauważymy niepokojące sygnały starajmy się jak najszybciej interweniować aby uniknąć dramatycznych konsekwencji. Nastolatek powinien posiadać świadomość, że nie jest osamotniony w tej trudnej dla niego sytuacji i że dołożymy wszelkich starań aby hejter poniósł zasłużoną karę.

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 3 minut)
Reklama
Reklama
Reklama

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!