-
Opublikowano: 22 listopad 2017
-
Poprawiono: 15 sierpień 2019
-
22 Lis 2017
-
Odsłony: 60296
(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

Kliknij i zobacz jak efektywnie rozpalać. Bez smogu, bez zadymiania okolicy. Zobacz także, jak palić efektywnie, zmniejszając zużycie węgla. Możesz zaoszczędzić sporo opału, a przy tym nie musisz ciągle do pieca dokładać nowego opału. Jedno rozpalenie wystarczy na kilka godzin palenia bez konieczności dorzucania opału.
Przedstawiamy Państwu mapy z wynikami analiz poziomu pyłu zawieszonego PM1.0, PM2.5, PM10 dla wybranych lokalizacji w Głuchołazach.

Jeżeli chcesz dołączyć do akcji i umieścić poniżej swoje logo jako partnera, prosimy o kontakt. Tel. 605 18 80 70
Koszt zakupu analizatora - 639 złotych.
Partnerzy akcji:
Dziękujemy firmom i instytucjom:
Dopuszczalne stężenia:
PM 1.0 i PM 2.5 - 25 µg/m3
PM 10 - 50 µg/m3
Analizatory w lokalizacji:
Osiedle Tysiąclecia - Ulica Wieniawskiego.
Ulica Kościuszki
Osiedle Koszyka
Ul. Lompy - Ośrodek Benevolens:
Garść informacji:
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3.
PM1: NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNY RODZAJ PYŁU ZAWIESZONEGO ZE WZGLĘDU NA WIELKOŚĆ CZĄSTECZKI
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała ostrzeżenie o śmiertelnie niebezpiecznym poziomie zanieczyszczenia powietrza w wielu największych miastach świata. Ponad 80% ludzi mieszkających w miastach, w których monitoruje się jakość powietrza, oddycha powietrzem, w którym poziom zanieczyszczeń przekracza limity dopuszczalne przez WHO. Problem ten dotyczy wszystkich regionów świata, ale w największym stopniu dotyka ludność zamieszkującą w miastach o najniższych dochodach.
PM1: Ultradrobne cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 0,1 mikrometra. Ultra drobny pył jest najbardziej niszczącym wariantem drobnych cząstek, ponieważ przenikają one przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów.
Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.
Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.
Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).
Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra (tzw. pyły drobne) absorbowane są w górnych i dolnych drogach oddechowych i mogą również przenikać do krwi. Podobnie jak pyły z grupy PM10 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.
Dobry artykuł!15
Nie lubię0