×

Uwaga

SMTP Error: Could not authenticate.
Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

3cd3c8e68e2e692ecde14d65291f6bf0cfca376d
Jutro o godzinie 11 w Nysie rozpoczyna się sesja rady miasta, w której jednym z punktów rozpatrywana będzie społecznie pionierska i szeroko komentowana, także wsród mieszkańców naszej gminy, uchwała. Mowa o dotacji 500 złotych na drugie i kolejne dziecko - projekt nazywany "Bonem wychowawczym".   Gmina Nysa, wchodząc w "skład" tzw. półksiężyca biedy Województwa Opolskiego wprowadza już teraz, nie czekając na nowy rząd PiS i obiecaną dotację 500 złotych dla rodziny wychowującej dzieci, bon wychowawczy, który znalazł poparcie i patronat Prezydenta, Andrzeja Dudy, a który będzie gościem Nysy w organizowanym I Ogólnokrajowym Kongresie Demograficznym.Nieoficjalnie mówi się w kuluarach gminy Nysa, jakoby mieszkańcy Głuchołaz dostali zaproszenie na przeprowadzkę do Nysy. Miasto to cierpl na brak młodych, którzy masowo uciekają do bogatszych gmin lub najczęściej, poza granice kraju.

Problem znany jest od dłuższego czasu władzom. Sam projekt powstawał już od ponad 3 lat, jeszcze w ramach programu Innowacyjna Nysa. Teraz kontynuuje go wybrany w zeszłym roku nowy burmistrz: - Celem moich działań jest powstrzymanie największej w skali całego kraju ucieczki młodych ludzi. – mówi Burmistrz Kordian Kolbiarz. - Na pięć osób wyjeżdżających z województwa opolskiego trzy to mieszkańcy Nysy. Ten eksodus to przede wszystkim bezrobocie i katastrofa demograficzna. Na każdy tysiąc mieszkańców w naszej gminie rodzi się zaledwie siedmioro dzieci. Jest to jeden z najgorszych wskaźników w Polsce. Jeśli nie będziemy podejmować odważnych i pionierskich działań w ciągu najbliższych kilkunastu lat - nasza gmina skurczy się o kilkanaście tysięcy ludzi.

Oprócz Bonów wychowawczych, w planie także budowa niskoczynszowych mieszkań dla młodych oraz stworzenie nowych, "dobrych" miejsc pracy.  Czy to wystarczy, by zatrzymać młodych w Nysie? Czy zachęci także do przesiedleń mieszkańców gmin ościennych i nie tylko? Zobaczymy. O tym, jak potoczył się los uchwały, napiszemy jutro. Portal głuchołazyonline otrzymał zaproszenie do udziału w sesji.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

jesio
-1

jesio

Cytuję tes:
Jesio, masz rację, że Nysa prowadzi aktywną politykę na rzecz mieszkańców, ale 500 zł na dziecko to jeden z głupszych sposobów ściągania ludzi do miasta. Z doświadczenia wiem, że takie przywileje trwają niewiele dłużej jak ciąża kobiety, a dziecko to minimum 20 lat wydatków. Zapewne po wprowadzeniu tej uchwały w Nysie przybędzie mieszkańców, ale czy będą to rzeczywiści mieszkańcy czy tylko na papierze tego nikt nie sprawdzi. Byś może tylko zameldują się w Nysie, a ze statystyk znikną zaraz po tym jak w Nysie zabraknie pieniędzy na takie dopłaty. Żeby zachęcić młodych ludzi do zamieszkania w mieście na stałe trzeba im stworzyć poczucie bezpiecznej przyszłości. Muszą być miejsca w żłobkach i przedszkolach (najlepiej za darmo),muszą być dobre szkoły, miejsce dla zabaw i rozwoju dziecka i co najważniejsze dobra praca dla rodziców. Jeżeli zapewnimy ludziom to co napisałem to nie potrzeba 500 zł na dziecko. Poza tym, żłobki, przedszkola i szkoły nie znikną z dnia na dzień, a uchwałę zawsze można zmienić.

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości w kwestii zapewnienia perspektyw młodym ale pamiętaj,że w życiu liczą się drobiazgi a to uczynić może obiecane 500zł.pozdro.jesio :P
tes
+4

tes

Jesio, masz rację, że Nysa prowadzi aktywną politykę na rzecz mieszkańców, ale 500 zł na dziecko to jeden z głupszych sposobów ściągania ludzi do miasta. Z doświadczenia wiem, że takie przywileje trwają niewiele dłużej jak ciąża kobiety, a dziecko to minimum 20 lat wydatków. Zapewne po wprowadzeniu tej uchwały w Nysie przybędzie mieszkańców, ale czy będą to rzeczywiści mieszkańcy czy tylko na papierze tego nikt nie sprawdzi. Byś może tylko zameldują się w Nysie, a ze statystyk znikną zaraz po tym jak w Nysie zabraknie pieniędzy na takie dopłaty. Żeby zachęcić młodych ludzi do zamieszkania w mieście na stałe trzeba im stworzyć poczucie bezpiecznej przyszłości. Muszą być miejsca w żłobkach i przedszkolach (najlepiej za darmo),muszą być dobre szkoły, miejsce dla zabaw i rozwoju dziecka i co najważniejsze dobra praca dla rodziców. Jeżeli zapewnimy ludziom to co napisałem to nie potrzeba 500 zł na dziecko. Poza tym, żłobki, przedszkola i szkoły nie znikną z dnia na dzień, a uchwałę zawsze można zmienić.
palacz
+6

palacz

Cytuję jesio:
Zarówno Matt jak i lk mają rację jednak chciałbym zwrócić uwagę na aktywną politykę władz Nysy na rzecz rozwoju swojej gminy.Tym władzom należy gratulować pomysłów poprawiających codzienność swoich mieszkańców.Nysa jest miastem rozwojowym,sieć dróg dobrze rozwinięta,utworzona strefa ekonomiczna dla inwestorów z wolna się rozwija,każdy pomysł władz Nysy to nadzieja dla młodych i nie dziwię się,że ciągną tam młodzi z naszego miasta.Tutaj nie mogą liczyc na spełnienie swoich podstawowych potrzeb,mogą liczyć tylko na dobre samopoczucie burmistrzów i radnych-oni już swoje potrzeby zaspokoili,mogą spać spokojnie do wyborów.pozdro.jesio :P

To prawda, złodzieje z PO jużrozgrabili co się dało w gminie i ustawili się finansowo na długie lata zostawiając ludzi w biedzie,żaden z nich nie przejmował się losem potrzebujących...
jesio
+11

jesio

Zarówno Matt jak i lk mają rację jednak chciałbym zwrócić uwagę na aktywną politykę władz Nysy na rzecz rozwoju swojej gminy.Tym władzom należy gratulować pomysłów poprawiających codzienność swoich mieszkańców.Nysa jest miastem rozwojowym,sieć dróg dobrze rozwinięta,utworzona strefa ekonomiczna dla inwestorów z wolna się rozwija,każdy pomysł władz Nysy to nadzieja dla młodych i nie dziwię się,że ciągną tam młodzi z naszego miasta.Tutaj nie mogą liczyc na spełnienie swoich podstawowych potrzeb,mogą liczyć tylko na dobre samopoczucie burmistrzów i radnych-oni już swoje potrzeby zaspokoili,mogą spać spokojnie do wyborów.pozdro.jesio :P
matt
+12

matt

Cytuję lk:
Jestem przeciwnikiem wszelkiego rozdawnictwa pieniędzy które komuś innemu muszą być zabrane. A co jak się te pieniądze skończą ? Dzieci podrosną? Powstaną obszary biedy.
W normalnym państwie każdy powinien zarabiać tyle, aby było go stać na utrzymanie potomstwa, a zasiłki pieniężne powinny być tylko dla nprawdę potrzebujących (przypadki losowe, choroba itp.)Może i masz rację. Tak powinno być, ale nie jest.
Prywaciarze płacą minimalną krajową. Czynsz np. w Głuchołazach dzięki naszej PO, podwyższającej ceny wody i śmieci do kwot jednych najwyższych w kraju doprowadza do tego, że ludzie chcą korzystać z takiej pomocy. W opolu czynsz za 60 metrów, z garażem w piwnicy, olbrzymim balkonem-tarasem, cieplą wodą z kranu, wliczoną wodą i śmiećmi to dla rodziny z niemowlem 350 zeta. U nas za klitkę w osiedlu 48 metrów z cieplą wodą na gaz lub prąd, garażem pod chmurkę to 550 seta. Dziękujemy Ci nasza PO. Na szczęście to wasza ostatnia kadencja i tu nie pomogą żadne obiecanki. Drugi raz na kąpielisko czy fonntanę nabrać się nie damy.
lk
+14

lk

Jestem przeciwnikiem wszelkiego rozdawnictwa pieniędzy które komuś innemu muszą być zabrane. A co jak się te pieniądze skończą ? Dzieci podrosną? Powstaną obszary biedy.
W normalnym państwie każdy powinien zarabiać tyle, aby było go stać na utrzymanie potomstwa, a zasiłki pieniężne powinny być tylko dla nprawdę potrzebujących (przypadki losowe, choroba itp.)

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: