Reklama

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

3cd3c8e68e2e692ecde14d65291f6bf0cfca376d
Jutro o godzinie 11 w Nysie rozpoczyna się sesja rady miasta, w której jednym z punktów rozpatrywana będzie społecznie pionierska i szeroko komentowana, także wsród mieszkańców naszej gminy, uchwała. Mowa o dotacji 500 złotych na drugie i kolejne dziecko - projekt nazywany "Bonem wychowawczym".   Gmina Nysa, wchodząc w "skład" tzw. półksiężyca biedy Województwa Opolskiego wprowadza już teraz, nie czekając na nowy rząd PiS i obiecaną dotację 500 złotych dla rodziny wychowującej dzieci, bon wychowawczy, który znalazł poparcie i patronat Prezydenta, Andrzeja Dudy, a który będzie gościem Nysy w organizowanym I Ogólnokrajowym Kongresie Demograficznym.Nieoficjalnie mówi się w kuluarach gminy Nysa, jakoby mieszkańcy Głuchołaz dostali zaproszenie na przeprowadzkę do Nysy. Miasto to cierpl na brak młodych, którzy masowo uciekają do bogatszych gmin lub najczęściej, poza granice kraju.

Problem znany jest od dłuższego czasu władzom. Sam projekt powstawał już od ponad 3 lat, jeszcze w ramach programu Innowacyjna Nysa. Teraz kontynuuje go wybrany w zeszłym roku nowy burmistrz: - Celem moich działań jest powstrzymanie największej w skali całego kraju ucieczki młodych ludzi. – mówi Burmistrz Kordian Kolbiarz. - Na pięć osób wyjeżdżających z województwa opolskiego trzy to mieszkańcy Nysy. Ten eksodus to przede wszystkim bezrobocie i katastrofa demograficzna. Na każdy tysiąc mieszkańców w naszej gminie rodzi się zaledwie siedmioro dzieci. Jest to jeden z najgorszych wskaźników w Polsce. Jeśli nie będziemy podejmować odważnych i pionierskich działań w ciągu najbliższych kilkunastu lat - nasza gmina skurczy się o kilkanaście tysięcy ludzi.

Oprócz Bonów wychowawczych, w planie także budowa niskoczynszowych mieszkań dla młodych oraz stworzenie nowych, "dobrych" miejsc pracy.  Czy to wystarczy, by zatrzymać młodych w Nysie? Czy zachęci także do przesiedleń mieszkańców gmin ościennych i nie tylko? Zobaczymy. O tym, jak potoczył się los uchwały, napiszemy jutro. Portal głuchołazyonline otrzymał zaproszenie do udziału w sesji.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: