Reklama

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

comet 5ee0d7434b 1920
Niewiele ma ten artykuł z Głuchołazami. Chociaż, po części, jednak może kogoś z Głuchołazian zainteresuje, tym bardziej, że dotyczy nieba nam gminą. A ponieważ autor żywo interesuje się przyrodą, kosmosem i astronomią to pragnie podzielić się wiedzą z mieszkańcami.Noc z poniedziałku na wtorek będzie spektakularna. Chcecie zobaczyć "spadające gwiazdy"? To zerkajcie w niebo. Będzie niesamowicie. Najlepiej wybrać się poza miasto, bez światła lamp. W niektórych miastach Polski na tą noc oświetlenie uliczne zgaśnie. My o to prosić nie będziemy. To za duże wyzwanie.

Jeżeli ktoś wierzy, że gdy zobaczy "spadającą gwiazdę", to może wypowiedzieć życzenie, które mu się spełni, to na tę noc niech tych życzeń przygotuje setki. 

Perseidy będą wlatywać w atmosferę ziemi całymi garściami, widowiskowo się spalając. To kawałki lodu i skał z ogona komety
Swifta-Tuttle'a, która została odkryta w 1862 r. Ostatni raz była w pobliżu ziemi 25 lat temu. Można było ją widzieć przez kilka nocy na niebie. Orbita komety ma okres 133 lat, i przecina się z orbitą ziemi, co w przyszłości spowoduje na pewno jej zderzenie z ziemią lub naszym księżycem. Na szczęście nie stanie się to w tym tysiącleciu. Skutki zderzenia byłyby opłakane dla ziemi. 

 

Co roku na przełomie lipca i sierpnia Ziemia wpada w pozostałość tego warkocza.

Gdzie obserwować?

Spektakl zacznie się już koło 22. Do północy najlepiej zerkać na niebo od południowego po północny horyzont. Po północy Perseusz wzniesie się wysoko nad horyzont - wtedy warto się po prostu położyć i w tej pozycji śledzić jak największą część nieba prosto nad głową. Tak naprawdę Perseidy można oglądać na nocnym niebie już od połowy lipca. W nocy z 12 na 13 sierpnia osiągają one jednak swoje maksimum, dlatego obserwatorzy mogą liczyć na widowisko z setkami meteorytów.

Perseidy wzięły swoją nazwę od gwiazdozbioru Persusza i z punktu tej konstelacji na niebie wlatują w ziemską atmosferę. To południowo-wschodni obszar, lecz w noc z poniedziałku na wtorek będzie można obserwować rój na całym nieboskłonie. 


 Dla wszystkich, którzy zechcą podzielić się fotografiami nocnego przelotu perseid mamy zabawę - ślijcie foto do nas. Zrobimy mały konkurs na to najpiękniejsze foto. Dobrze byłoby, gdyby na zdjęciu widać było, że zostało wykonane w naszej gminie - może fragment charakterystycznego zarysu Biskupiej Kopy, architektury miasta...

Fotografie ślijcie najlepiej mailem, przez onlinekontakt, aplikację mobilną. Nie polecamy Facebooka - niestety - poprzez kompresję zdjęć i filmów, jakie ten serwis stosuje, materiał obniży swą jakość.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: