Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w 1 minutę)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

   lk
      Długo czekała na remont, ale w końcu się doczekała. Kamienica, Rynek 3 pięknie wygląda po remoncie. Ale ....  i tu się to "ale" pojawia. Jak za każdym razem przy remontach wspólnot itp. Piękne zdobienia, które tak naprawę od wielu lat "prosiły" się o konserwacje na tym budynku po prostu zostały zbite. Nic po nich nie zostało tylko wspomnienia... Czy tak mają wyglądać remonty w naszym mieście? Znów zapewne usłyszymy odpowiedz że "niestety nie dało się tego odrestaurować, wspólnota miała określoną ilość pieniędzy". I jak to w naszym mieście bywa, dziękujemy - czas na wspomnienia, bo te które teraz się pojawiły nie mają nic wspólnego ze znaczeniem zdobień zniszczonych.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Gość

Gość

A na parterze tej kamienicy nie mieścił się kiedyś sztab harcerski? Jeśli tak, to te lilie mają sens, choć szkoda starych ozdób, bo były jednak ładniejsze.
Jagoda
+6

Jagoda

Kto na to pozwala? Trzeba było nic nie robić z tym budynkiem-pozostałby jego urok. Gdzie zdanie architekta, konserwatora... Jeżeli tak ma wyglądać "nowe", to ktoś na własny koszt powinien to naprawić ! Wstyd, władzo, wstyd!
obserwator
+13

obserwator

W remontach zabytków, a kamienice są zabytkami, chodzi o zachowanie historycznej ciągłości danego obiektu, dlatego wiele starych budynków jest pod ścisłą ochroną konserwatorską. Detal na kamienicach nigdy nie był przypadkowy. Kamienice w przeszłości posiadały ozdoby, które bardzo często nawiązywały do funkcji konkretnego budynku, na przykład na aptekach spotykało się węża (tak zwaną laskę Eskulapa), który jest symbolem medycyny. Kamienica nr 3 na Rynku miała oryginalne detale, które prawdopodobnie też nawiązywały do jej dawnej funkcji. Na ich miejscu po remoncie pojawiła się lilia francuska, która występuje w herbach miast Francji, a cztery białe lilie obok siebie, jak teraz tutaj, znajdują się na fladze kanadyjskiej prowincji Québec. Lilia jest też symbolem kultu Maryjnego w Kościele Katolickim. Pytanie, czy symbol łączony głównie z monarchią francuską, który ewentualnie pasowałby do obiektu sakralnego, ma uzasadnienie dla budynku mieszkalnego. Czy może naklejono coś bez zastanowienia się, byleby były jakieś ozdoby, bo wcześniej też były. I wreszcie pytanie czy czepialstwem można nazwać zauważanie takich niuansów? Oryginalny detal jest przecież świadkiem ciągłości historycznej danego budynku, danego miejsca. Oczywiście wygląd kamienic zmieniał się również w przeszłości, niektóre kamienice na głuchołaskim Rynku na początku XX wieku zostały podwyższone o dodatkowe piętro, w innych skuto detal pod koniec lat dwudziestych, gdy w całych Niemczech panował trend pozbywania budynków ozdób. Ja bym zadał sobie pytanie, czy warto się cieszyć z pomalowania budynku, który świeżo i ładnie będzie wyglądał raczej niezbyt długo i z przypadkowego detalu, który kunsztem wykonania niestety nie jest na tym samym poziomie co oryginalne ozdoby. Od takich z pozoru "drobnostek" zaczyna się dbałość o miejsce, w którym mieszkamy i które przecież tak bardzo kochamy.
anonimus

anonimus

Ale w czym problem to ja nie wiem... są zdobienia może lekko się różnią, ale nie zostały usunięte więc nie wiem do czego się tu przyczepić... a no tak zapomniałem- zawsze trzeba się do czegoś przyczepić... zamiast cieszyć się, że ładnie jest zrobione... jak ta strona ma mieć taki poziom, że co by nie było to trzeba przyczepić się do czegoś, to nie wróżę dobrze mediom w naszym mieście...
obserwator
+5

obserwator

Cytuję As:
A ja się cieszę, że kolejna elewacja w centrum została wyremontowana, a nie czepiam się takich "pierdołów" zważywszy, że w mieście spaprano o wiele poważniejszych rzeczy.

To nie pierdoły, tylko historia i tożsamość miasta.
As
-3

As

A ja się cieszę, że kolejna elewacja w centrum została wyremontowana, a nie czepiam się takich "pierdołów" zważywszy, że w mieście spaprano o wiele poważniejszych rzeczy.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: