FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

ikona2 lawka.640x300 copy
Czy Głuchołazy przystąpią do konkursu, w którym gmina może dostać pieniądze w Ministerstwa Obrony na budowę Ławki Niepodległości? Jak myślicie? Warto, czy też cały ten pomysł jest totalnie nietrafiony. Co ciekawe, realizuje go ministerstwo, które w teorii i praktyce powinno służyć obronności kraju a nie wydawać środki na takie projekty. Raczej powinno to być firmowane przez inne ministerstwo - Edukacji bądź Kultury. Poniżej przedstawiamy nadesłany do nas dokument. Ławki Niepodległości – rusza konkurs dla samorządów

Poznaliśmy zwycięski projekt ławki pomnikowej upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, teraz przyszedł czas, aby Ławki Niepodległości stanęły w całej Polsce.

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłasza konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Konkurs jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Do 10 września 2018 roku samorząd musi dostarczyć do Ministerstwa wszystkie wymagane dokumenty. MON przekaże gotowy projekt Ławki Niepodległości i sfinansuje nawet 80 procent kosztów jego realizacji. Samorząd musi mieć przynajmniej 20 procent środków finansowych. O przyznaniu dofinansowania zadecyduje między innymi lokalizacja Ławki Niepodległości w miejscu powszechnie dostępnym, wysokość wkładu własnego, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.  Chodzi o to, aby multimedialna ławka  odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości,  była związana z lokalną społecznością.

Program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. Wojsko Polskie to nie tylko żołnierze, sprzęt i wyszkolenie, to również kultywowanie tradycji narodowych, orężnych i patriotyzmu. Edukacja historyczna i obywatelska jest ogromnie ważna.

Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.

Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

Zdaniem pani Marty Rosiak, autorki zwycięskiego projektu ławki pomnikowej, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają. – wyjaśnia autorka projektu.

Samorząd może otrzymać dofinansowanie na budowę jednej lub dwóch Ławek Niepodległości. Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna - będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.

Szczegóły konkursu dla samorządów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej MON http://bip.mon.gov.pl/ogloszenia/konkurs-lawka-niepodleglosci/lawka-niepodleglosci-dla-samorzadow-1032548y/ oraz na www.mon.gov.pl

Video: https://www.youtube.com/watch?v=J1D3q3s7CSI


Centrum Operacyjne
Ministra Obrony NarodowejUdostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

wątpiący
+2

wątpiący

A ośla ławka dla radnych i burmistrza też będzie? Jest jakiś konkretny kandydat na burmistrza?
Zośka
+1

Zośka

Popieram "Pik". Ławka do przemyśleń. Ale, jak znam życie i upodobania młodych głuchołazian, to będzie to kolejna ławka do upiększenia butelkami, petami, rozbitym szkłem, i ogólnie brudem. Takim jaki jest np. na placu zabaw dla dzieci za LO.
pik
+5

pik

Taka ławka to świetny pomysł. Kiedy człowiek pomyśli o młodych prawilnych patriotach Polakach to chyba każdy ma przed oczami osiedlową ławkę. Proponuję ja umieścić w jakimś ustronym miejscu i dobze oznakować, bo nie chciałbym tam trafić przypadkiem. Przy takiej ławeczce nasza młodzież będzie mogła sobie spokojnie wypić piwko, odpalić racę, a nawet zrobić ustawkę. Jak się trafi poważniejsza impreza jak np. urodziny ulubionego wodza to nasza prawicowa młodzież nie będzie musiała łazić gdzieś po lasach tylko się spotkają przy takiej ławeczce. Wielu ludziom taka wyznaczona ławeczka ułatwki życie. Mój znajomy narzeka, że przed każdym wyjściem na grzyby musi sprawdzać czy nie wypadają w kalendarzu jakieś urodziny Adolfa albo jakaś rocznica marszu na Rzym, puczu w Monachium itp. bo nie wiadomo co człowiek w takim lesie zobaczy.
jesio
+9

jesio

Pomysł świetny,nazwa nie trafiona bo to powinna być ławka twórcy Kaczyńskiego i wykonawcy Macierewicza.Głuchołazy powinny wziąć udział w tym genialnym projekcie.Ławka powinna stanąć w rejonie sieci marketów Lidla,Inter i Brico,Netto i innych w tym miejscu jako symbol zniszczenia przemysłu i odzyskania głuchołaskiej niepodległości .Może ktoś znajdzie dodatkową albo lepszą lokalizację.pozdro.jesio :P
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: