Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

zrzut ekranu9Słowa uznania należą się mężczyznom, którzy potrafią bezinteresownie pomóc bliźniemu. O tym, jak to nie jest łatwe i jak duża jest znieczulica wiadomo od dawna. Człowiek może leżeć na ulicy w mróz - mało kto z nas się schyli by sprawdzić co się dzieje. Kwietniowy, wczesny wieczór. Pijany mężczyzna wyraźnie przesadził z ilością spożytego alkoholu. Trudno mu utrzymać równowagę. Na środku skrzyżowania ją traci. Uderzenie głową w asfalt wygląda groźnie. Pojawiają się pierwsi LUDZIE, którzy bezinteresownie nawet takiemu człowiekowi pomogą. Kierowca pojazdu blokuje skrzyżowanie, by można było bezpiecznie przenieść poszkodowanego. Kolejny mężczyzna do końca praktycznie czuwa przy rannym. Do zdarzenia operator monitoringu wzywa karetkę, która - jak się dowiedzieliśmy, dopiero po 3 wezwaniach zostaje w końcu wysłana. 

 

 

Cały film trwa ponad 10 minut. Został skrócony, by pokazać to, co najważniejsze  - ludzi, którzy bez problemu potrafią być bohaterami. Przy okazji warto przypomnieć o przepisach, które mówią o obowiązku niesienia pomocy:

 

Prawny obowiązek udzielania pomocy jest określony artykułem 164 kodeksu karnego, który w całości brzmi jak następuje:

§1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§2. Nie podlega karze, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu, albo w warunkach, w których możliwa jest natychmiastowa pomoc ze strony instytucji lub osoby bardziej do tego powołanej.

Przesłanką obowiązku udzielania pomocy jest zgodnie z kodeksem karnym zaistnienie sytuacji konieczności. Obejmuje to wypadki, katastrofy lub nagłe pogorszenie w przebiegu choroby. Nie odgrywa przy tym roli, czy ofiara jest sama winna swemu krytycznemu położeniu. Stąd zasadniczy obowiązek udzielenia pomocy obejmuje również niedoszłych samobójców. Nie wolno zakładać, w żadnym wypadku, że nieprzytomny samobójca, który choć sam chciał się pozbawić życia, nie chce zostać uratowany.Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: