Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0% artykułu

zegar
Dziś w nocy kolejny raz czeka nas zmiana czasu. Dla tych, którzy śpią, nie będzie miało znaczenia, oprócz wpływu na zdrowie, ale to tym później. Pamiętajmy tylko, że cofamy zegary. Nasze telefony komórkowe będą podawać prawidłowy czas, gdyż mają wbudowany zegar światowy w swoim systemie i wiedzą o zmianach czasu w naszym i wielu krajach. Poza tym zawsze mogą pobrać aktualny czas z sieci komórkowej, gdzie czas ma ważne znaczenie w jej działaniu i tam zegar jest dokładny.  Zmiana czasu to jednak duży problem dla innych aspektów działalności ludzkiej. To kłopot, w obecnych czasach zupełnie zbędny anachronizm, który dopiero decyzją władz i umowami międzynarodowymi mógłby zostać zlikwidowany. Jednak żadna kolejna nie kwapiła się do wysunięcia propozycji zakończenia trwania tego cyklicznego, prostego ale przynoszącego straty, zabiegu. 

Przesunięcie czasu wymyślili Niemcy w czasie I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 roku, przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 roku o godzinę w tył. 2 lata później czas letni wprowadzono również na Wyspach Brytyjskich oraz w USA. W Polsce czas zmieniano okresowo od 20-lecia międzywojennego, ale od 1977 roku robimy to już stale. Miało to przynieść korzyści w oszczędności energii. Jednak od dziesięcioleci ten argument stał się już nieaktualny. 

O likwidację anachronizmu zabiega Fundacja Republikańska i Stowarzyszenie KoLiber, które przytaczają argumenty do skasowania tego utrudnienia:

  • Z dostępnych analiz wynika, że zmiana czasu nie wpływa w sposób znaczący na szeroko rozumiane zagadnienia energetyczne.
  • Wpływa na transport – przedsiębiorstwa muszą zmieniać rozkłady jazdy.
  • Systemy internetowe banków oraz innych instytucji często bywają nieczynne w noce zmiany czasu.
  • Z niektórych badań wynika, że zmiana czasu niekorzystnie wpływa na zachowanie inwestorów giełdowych (!).
  • […] W okresach po każdej zmianie czasu spada wydajność pracowników i zwiększa się liczba zwolnień.
  • Po zmianie czasu występuje większe ryzyko zawałów serca.
  • Według niektórych badań zmiana czasu zwiększa liczbę wypadków drogowych.
  • Pojawiają się zaburzenia snu, samopoczucia i nastroju.  – można dowiedzieć się z raportu.

Jak się okazuje, 76 procent europejczyków nie popiera przesuwania czasu. Tylko dlaczego nadal rządy nie mogą zdecydować się skończyć z tym przymusem?

Zegary przestawia prawie cała Europa a także kraje w innych częściach świata. Łącznie ten zabieg przeprowadza 70 krajów. 

Krok w kierunku zniesienia tego reliktu zrobili czescy eurodeputowani, którzy przedstawili plan zaniechania zmian czasu już od 2019 roku. Swój pomysł chcą przeforsować w Komisji Europejskiej, a później w Parlamencie Europejskim. Jeśli się uda, to za 4 lata we wszystkich krajach Unii będzie obowiązywać jeden czas przez cały rok.

Czescy politycy jeszcze nie wiedzą przy którym czasie powinniśmy zostać na dobre, czy przy zimowym, czy też przy letnim. Jak się okazuje, to nie czas letni, lecz zimowy jest czasem naturalnym, a dokładniej astronomicznym, co oznacza, że jest dużo bardziej zgrany z wędrówką Słońca po niebie, niż wymyślony podczas wojny czas letni.

Najmniej krajów przesuwających czas jest w Azji. Na tym kontynencie jest najwięcej firm i koncernów pracujących całodobowo. Przesuwanie zegarów powoduje utrudnienia w pracy systemów sterujących technologią jak i czasem pracy wielu milionów ludzi pracujących w 4 zmianowym systemie pracy. 

W Gminie Głuchołazy znamy przynajmniej 2 duże firmy, które w tym systemie pracy muszą się dostosować do przesunięcia zegarów, a które pracują także w weekendy. W obu pracą maszyn sterują komputery, które zapisują na swoich twardych dyskach dane z pracy maszyny jak i służą do sterowania pracą. Co dzieje się w czasie tej jednej, nocnej godziny? Jesienią przez godzinę w danych znajduje się "dziura" w danych - gdy wykresy danych z godziny pomiędzy 2 a 3 są w momencie przesunięcia czasu o godz. 3 na 2 nadpisywane danymi z drugiej godziny ale już czasu zimowego. W czasie wiosennym, takie przesunięcie czasu nie niesie już tak dużych perturbacji dla systemów. 

Zmiana czasu to także niekorzyść dla funkcjonowania biologicznego zegara człowieka. Powoduje osowiałość, apatię, zaburzenia pracy systemu immunologicznego, zwiększają się statystyki dotyczącej zawałów serca - w poniedziałek liczba zawałów wzrasta. W poniedziałek, ponieważ wówczas nasz organizm realnie odczuje nowy czas, do którego musi dostosować swój wewnętrzny zegar biologiczny. W niedzielę zmiana czasu nie jest tak odczuwalna, bo zazwyczaj dla wielu z nas to dzień wolny i nie musimy wstawać o określonej godzinie. 

Foto: Jacek Goj, glucholazyonline.com.pl

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


1 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.

Przeczytaj także: