Joomla Extensions
FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wielkanoc z Głuchołazyonline.com.pl

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Przesuwaj palcem mapę i tabelę poniżej aby zobaczyć kolejne dni.
Reklama

(Artykuł przeczytasz w czasie 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytałeś już: 0% artykułu

glosowanie
Wiemy już z poprzednich artykułów o 3 kandydatach na stanowisko burmistrza - oficjalnie potwierdzone kandydatury to: dotychczasowy burmistrz - Edward Szupryczyński z szerokiego frontu wyborczego, Ewa Chabasińska - kandydatka SLD oraz Jerzy Wojnarowski - nieoficjalnie kandydat PiS. Nieoficjalnie, ale ta informacja nie została dotąd zdementowana przez szefa PiS w gminie, Artura Kamińskiego.  Tymczasem chodzą słuchy, że kolejnym kandydatem ubiegającym się o fotel burmistrza będzie Grzegorz Ptak, który wystartuje jako kandydat partii Pawła Kukiza. Według zapisów kodeksu wyborczego, prawo zgłoszenia kandydata ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na funkcję radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w gminie. Obecne przepisy dopuszczają także ubiegać się jednocześnie o mandat radnego gminy i wójta, ale wyłącznie w tej samej gminie. 

I jak wieść gminna niesie - Grzegorz Ptak rozsyła sms-y do wytypowanych przez siebie ludzi, których zaprasza do startu w wyborach. Chodzi tu własnie o uzbieranie kandydatów do co najmniej połowy okręgów wyborczych - co jest warunkiem wystawienia kandydata na burmistrza przez dany komitet.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy - jak na razie swego kandydata nie ma PSL i Forum Samorządowe. Ale do końca terminu zgłoszenia kandydata na burmistrza jeszcze zostało prawie miesiąc czasu  - ten termin to 26 września, więc może jeszcze się dużo zmienić. 

Tymczasem po 16 września  (a raczej 17 wrzesień - 16 to niedziela) oficjalnie będziemy mogli oficjalnie poznać listy wyborcze poszczególnych komitetów - do tego dnia mają one czas na zgłoszenia kandydatów na radnego. 

Sprawdzaliśmy zarejestrowane komitety wyborcze w poszukiwaniu innych, niezależnych od ugrupowań politycznych komitetów, które dokonały rejestracji w Głuchołazach - i o ile nie przeoczyliśmy, przeszukując listę  - z Głuchołaz nie ma zgłoszeń komitetów innych, niż te, które zostały zgłoszone pod szyldami ogólnie znanych partii politycznych. Można stąd domniemywać, że skromne będą to wybory w naszej gminie. Przynajmniej pod względem różnorodności kandydatów.

Co jest tego powodem? Zapewne nowy kodeks wyborczy, który w przypadku naszej gminy likwiduje tzw. JOW - czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. W ramach poprzednio obowiązującego kodeksu, praktycznie każdy mógł zgłosić jednoosobowy komitet wyborczy, w ramach którego zgłaszający mógł startować w wybranym przez siebie okręgu wyborczym. Obecny kodeks JOW -y przewiduje jedynie w gminach do 20 tys, mieszkańców. Głuchołazy do takich gmin nie zaliczono. dlatego, aby ktokolwiek z danego komitetu wyborczego mógł zostać radnym, cały komitet musi uzbierać we wszystkich okręgach, w których wystawił swych kandydatów co najmniej 5 procent poparcia a to dyskwalifikuje komitety, które nie wystawią wymaganej liczny kandydatów w poszczególnych okręgach. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: