FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Zima z Głuchołazyonline.com.pl

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
glosowanie
Wiemy już z poprzednich artykułów o 3 kandydatach na stanowisko burmistrza - oficjalnie potwierdzone kandydatury to: dotychczasowy burmistrz - Edward Szupryczyński z szerokiego frontu wyborczego, Ewa Chabasińska - kandydatka SLD oraz Jerzy Wojnarowski - nieoficjalnie kandydat PiS. Nieoficjalnie, ale ta informacja nie została dotąd zdementowana przez szefa PiS w gminie, Artura Kamińskiego.  Tymczasem chodzą słuchy, że kolejnym kandydatem ubiegającym się o fotel burmistrza będzie Grzegorz Ptak, który wystartuje jako kandydat partii Pawła Kukiza. Według zapisów kodeksu wyborczego, prawo zgłoszenia kandydata ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na funkcję radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w gminie. Obecne przepisy dopuszczają także ubiegać się jednocześnie o mandat radnego gminy i wójta, ale wyłącznie w tej samej gminie. 

I jak wieść gminna niesie - Grzegorz Ptak rozsyła sms-y do wytypowanych przez siebie ludzi, których zaprasza do startu w wyborach. Chodzi tu własnie o uzbieranie kandydatów do co najmniej połowy okręgów wyborczych - co jest warunkiem wystawienia kandydata na burmistrza przez dany komitet.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy - jak na razie swego kandydata nie ma PSL i Forum Samorządowe. Ale do końca terminu zgłoszenia kandydata na burmistrza jeszcze zostało prawie miesiąc czasu  - ten termin to 26 września, więc może jeszcze się dużo zmienić. 

Tymczasem po 16 września  (a raczej 17 wrzesień - 16 to niedziela) oficjalnie będziemy mogli oficjalnie poznać listy wyborcze poszczególnych komitetów - do tego dnia mają one czas na zgłoszenia kandydatów na radnego. 

Sprawdzaliśmy zarejestrowane komitety wyborcze w poszukiwaniu innych, niezależnych od ugrupowań politycznych komitetów, które dokonały rejestracji w Głuchołazach - i o ile nie przeoczyliśmy, przeszukując listę  - z Głuchołaz nie ma zgłoszeń komitetów innych, niż te, które zostały zgłoszone pod szyldami ogólnie znanych partii politycznych. Można stąd domniemywać, że skromne będą to wybory w naszej gminie. Przynajmniej pod względem różnorodności kandydatów.

Co jest tego powodem? Zapewne nowy kodeks wyborczy, który w przypadku naszej gminy likwiduje tzw. JOW - czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. W ramach poprzednio obowiązującego kodeksu, praktycznie każdy mógł zgłosić jednoosobowy komitet wyborczy, w ramach którego zgłaszający mógł startować w wybranym przez siebie okręgu wyborczym. Obecny kodeks JOW -y przewiduje jedynie w gminach do 20 tys, mieszkańców. Głuchołazy do takich gmin nie zaliczono. dlatego, aby ktokolwiek z danego komitetu wyborczego mógł zostać radnym, cały komitet musi uzbierać we wszystkich okręgach, w których wystawił swych kandydatów co najmniej 5 procent poparcia a to dyskwalifikuje komitety, które nie wystawią wymaganej liczny kandydatów w poszczególnych okręgach. 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Komentarze

Jarek
+3

Jarek

Cytuję Tomasz Szamot:
Powodem braku zainteresowania, który to brak zainteresowania zapewne będzie miał miejsce również wśród wyborców, jest bezsens wyborów samorządowych w obecnym systemie.
Burmistrzem, radnym ma być nasz znajomy człowiek, którego cenimy i szanujemy. Znamy go jako sąsiada, koleżankę/kolegę z pracy, znamy go z prawości, fachowości, uczciwości.
Do jakiej partii należy, nie powinno mieć dla wyborcy znaczenia.
W małych społecznościach nie potrzebujemy podpowiedzi od komitetów wyborczych, kto jest dobry, a kto nie.
Takie wybory jak te, to obraza idei demokracji.
Zgadza się ,każdy z nas może mieć swój punkt patrzenia na politykę ,jednakże od osoby która będzie ,,władzą" należy wymagać ,że będzie stała na straży konstytucji ,bo w niej zapisana są wartości dla wszystkich bez rozróżnienia ,do jakiego kościoła należy, czy jaką partię popiera ,
wszyscy muszą być traktowani równo ,nie może być misiewiczów.
Pan
+6

Pan

Meldunkowa dlaczego nie startujesz? Pod teznia Dałaś pokaz umiejętności to wykaż się teraz.
Salomon
+11

Salomon

Zastanawiałem się na kogo tym razem zostanie wylane wiadro pomyj :) i zaczyna się powoli wyłaniać kandydat w postaci Pana Ptaka :)
Łukasz _001
+1

Łukasz _001

Pytanie do kandydatów. Czy są za przywróceniem 90% bonifikaty na wykup mieszkania z GTBS?
Tomasz Szamot
+27

Tomasz Szamot

Powodem braku zainteresowania, który to brak zainteresowania zapewne będzie miał miejsce również wśród wyborców, jest bezsens wyborów samorządowych w obecnym systemie.
Burmistrzem, radnym ma być nasz znajomy człowiek, którego cenimy i szanujemy. Znamy go jako sąsiada, koleżankę/kolegę z pracy, znamy go z prawości, fachowości, uczciwości.
Do jakiej partii należy, nie powinno mieć dla wyborcy znaczenia.
W małych społecznościach nie potrzebujemy podpowiedzi od komitetów wyborczych, kto jest dobry, a kto nie.
Takie wybory jak te, to obraza idei demokracji.
Observer
+12

Observer

Poczekajmy jeszcze chwilę a banda Kaczyńskiego przed wyborami do Parlamentu zmieni całą ordynację wyborczą tak by ugryść jak najwięcej z wyborczego tortu. Już to słyszeliśmy z ust Bieruta i Gomułki, że "... raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy..." oraz "... każda ręka podniesiona na władzę zostanie odcięta...". Tylko czekać, aż szaleńcze dzielenie społeczeństwa będzie skutkować wprowadzeniem stanu wyjątkowego w Polsce.
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: