×

Uwaga

SMTP Error: Could not authenticate.
Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

kamieNa ostatniej sesji rady miasta uchwalono uchwałę, która może przyczynić się do tego, że za niewielkie pieniądze każdy będzie mógł wykupić na własność mieszkanie dotąd będące w zasobach gminnych. Uchwała pomysłu radnych PSL przy współpracy z radnymi większości, a po negocjacjach z opozycją i kompromisie uzyskała w głosowaniu prawie absolutną większość. Tylko radny Wanicki głosował przeciw jako forsujący uchwałę o nieco innych, uproszczonych zasadach (95 procent bonifikaty na wszystko). Praktycznie od 20 lipca będzie można składać wnioski o wykup mieszkania a w zależności od jego stanu zyskać bonifikatę w cenie tego mieszkania od 95 do 85 procent w zależności od stanu technicznego kamienicy. To jaką bonifikatę się uzyska zależy od oceny rzeczoznawcy, który oceni stan techniczny budynku, w którym mieszkanie się znajduje. Uchwała znosi poprzednią uchwałę ustalającą wysokość bonifikaty na 75 procent wartości mieszkania. 

Wg. nowej uchwały większość bonifikat będzie wynosić od 95 do 90 procent. - To wynika ze stanu technicznego kamienic, gdzie większość, oprócz praktycznie 2, jest w stanie złym - mówi Andrzej Tokarz, radny przygotowujący uchwałę. - Ostateczna ocena stanu technicznego należy jednak do rzeczoznawcy.

 

Czy na głuchołaskich ulicach przybędzie ładnie wyglądających kamienic? To bardzo możliwe - nabycie choć jednego mieszkania w kamienicy oznacza powstanie wspólnoty, gdzie właściciel mieszkania oraz gmina posiadająca resztę własności mogą starać się o remont. Gmina natomiast nie robi problemu i partycypuje w kosztach remontu dzieląc się kosztami w zależności od procentowego udziału we własności budynku.

 Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Adam
+4

Adam

Pomyślcie o bezdomnych. . . borykając się z problemem bezdomności ciężko jest podjąć jakiekolwiek zatrudnienie. . . niektórzy chcieliby zapracować na własne mieszkanie.
ns
-2

ns

ludzie oni sprzedaja mieszkania kase dostaja ale czyn trzeba palcic jaki wniosek dajeci im kase za darmo naiwniacy,a co do mieszkan to na slamsach powinny byc za darmo
Kola
+9

Kola

Cytuję kibic:
dlaczego pan redaktor artykułu nie podał do wiadomości propozycji uchwały jaką przedstawiła opozycja? Wariant opozycji proponował bezwzględną bonifikatę na wszystkie mieszkania w wysokości 95% !!!


Jak to dlaczego? Bo glucholazyonline jest stronnicze i to widać gołym okiem. Ewidentnie sprzyja burmistrzowi i jego ekipie.
Paweł Gaweł
+17

Paweł Gaweł

Rozumiem intencje pomysłodawców. Jednak przekonanie, że ktoś kto kupi mieszkanie z bonifikatą ok. 90 % ( czyli za 7 - 10 tyś zł.) a potem będzie łożył wielokrotność sumy nabycia mieszkania na remont części wspólnych jest delikatnie mówiąc naiwne. Owszem przybędzie nam nowych kamieniczników, ale miasto przez to nie zacznie pięknieć. W kamienicach TBS mieszkają zwykle osoby starsze i niezbyt zamożne. Mieszkania kupuję zwykle ich dzieci mieszkające poza Głuchołazami, traktujące kupno mieszkania jako lokatę kapitału. Pierwsza fala wykupu mieszkań komunalnych z bonifikatę która miała miejsce kilka lat temu zaowocowała dwoma czt trzema odnowionymi kamienicami i całą masą pustostanów.
jesio
+7

jesio

Proszę poprawić info w pierwszym zdaniu.Ma być uchwałę bo takie akty prawne podejmuje lokalna władza,ustawy to kompetencja sejmu RP.pozdro.jesio :P
Majster
+7

Majster

To czy będzie ładniej to będzie zależeć od portfeli i chęci do remontów przez właścicieli. Będą wspólnoty na pewno "odwalone na cacy" ale (ci mniej zamożni) mogą kiedyś płakać i tęsknić za gminą. Jak potrzebny jest remont to GTBS w lokalu gminnym zawsze coś zrobi w ramach stałego czynszu. A wspólnota może się nie patyczkować, podać do sądu z nakazem zapłaty i wyrzucić na bruk (bez prawa do lokalu zastępczego jak to w przypadku lokali gminnych) Wykup lokali powinien być przemyślany pod kątem przyszłych kosztów partycypacyjnych w remontach, które mogą się ocierać o kilkadziesiąt tysięcy zł (dach elewacja, instalacje itd) Sprzedawać mieszkania za grosik -tak. Ale ludziom odpowiednio zamożnym, najlepiej z zobowiązaniem ( weksel, umowa) np. do wykonania remontu elewacji (bo zyska wizerunkowo całe miasto) Nic nie dawać za darmo !!!
kibic
+12

kibic

dlaczego pan redaktor artykułu nie podał do wiadomości propozycji uchwały jaką przedstawiła opozycja? Wariant opozycji proponował bezwzględną bonifikatę na wszystkie mieszkania w wysokości 95% !!!

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: