FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss
Wiosna, wiosna, gdzież że ty!

Sprawdź jakość powietrza

smog
Reklama


qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
r10 copy
Zgodnie z zapowiedzią z dziś południa, przedstawiamy pierwszą prezentację kandydata na radnego z okręgu 7. Pierwszym kandydatem, który najszybciej nadesłał swoje odpowiedzi jest Bartosz Sobierski. Zgodnie z wybraną przez większość, z którymi udało się nam skontaktować, kandydatami, formą prezentacji jest odpowiedź na 10 pytań. Dodatkowo mogą dopisać od "siebie" do 350 słów autoprezentacji oraz dostarczyć nam materiał audio, foto i video.  Oto pytania i odpowiedzi, na które odpowiedział nam Bartosz Sobierski.

  • Co Pana zdaniem należy zmienić lub poprawić w mieście?

Co można zrobić przez półtora roku? Dużo i mało wszystko zależy od dialogu. Mógłbym powiedzieć, że zbuduje na Powstańców Śląskich lotnisko lub nowy szpital dla dzieci, lub dobuduje cztery place zabaw, ale tak naprawdę wiele elementów to jest osobiste bieganie, proszenie, błaganie, namawianie, przekonywanie i w większości przypadków jest to zrządzenie losu, że uda się kogoś przekonać. Wtedy radość, ktoś kupił mój pomysł. Z tego moi wyborcy będą mnie rozliczać. Ale większość przypadków są to zbiegi okoliczności, często widzi mi sie urzędów na górze i nad tym będę chciał pracować żeby jak najwięcej przez te półtora roku udało się zrobić. Ale pierwsza i najważniejszą rzeczą, która zrobię jest przekazanie całej diety radnego na cele społeczne będzie to około 16 tysięcy złotych. To jest absolutnie pewna obietnica wyborcza, reszta to zachcianki, które albo się uda albo się nie uda.

kampania logo

Przede wszystkim zmienić podejście, wielokrotnie jak jeździmy ze sportowcami po Polsce i widzą nasz namiot pytają skąd jesteśmy, kiedy mówimy, że z małej miejscowości Głuchołazy dziwią się, że się da zebrać taka kolorową grupę i ,,wystawiać” ją do zawodów, wielokrotnie tez słyszałem tekst o tym jakie piękne jest to nasze miasteczko, bo ktoś miał okazję być tutaj przy okazji kolonii, festiwalu. Nam natomiast często powszednieje to nasze piękne miasteczko bo mamy je na co dzień. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie zdziadzieć w małomiasteczkowości i spróbować poprawić kilka ,,strupów” które jakoś tak ciężko się goją. Muszę przyznać, że porównując Głuchołazy kiedyś i dziś to śmiało można użyć porównania sinusoidy tzn. w latach 70-80 centrum wypoczynku, później w końcówce 90 brzydkie, betonowe z umierającymi ośrodkami i świeżo zniszczonym basenem a teraz? Znów jakby na górze z pięknymi uliczkami, nowymi elementami ale brakuje mi tu tego turystycznego klimatu rodem z Karpacza, Polanicy itp. tam gminy dbają o elementy charakterystyczne, zdobione u nas stawia się stalową rurę w środku ścieżki rowerowej i nikomu to nie przeszkadza, u nas projektuje się ścieżkę rowerową z wysokimi krawężnikami, u nas brakuje typowo ludycznych ozdobników tak aby turysta czuł, że przyjechał do stolicy Gór Opawskich. To odpowiadając co poprawić, choć są też rzeczy oczywiste, o których każdy powie i mówi od 20 lat takie jak krzywe chodniki i mało miejsc parkingowych.

  • Jakie są własne pomysły na radnego? W jakich dziedzinach chciałaby Pan współpracować z pozostałymi radnymi, jakie sprawy mieszkańców i miasta są priorytetem?

Nie chcę nadużywać banalnego hasła "osobisty kontakt z mieszkańcem", ale ten kontakt jest niezbędny, najważniejszy. Radny musi być znany w środowisku, po to aby nie było dystansu pomiędzy radnym a wyborcami a Ci mogli się kontaktować w łatwy sposób aby był dobry przepływ informacji. Mam tę przyjemność, że jestem dość znany w okręgu więc uważam to za atut. Osobisty kontakt, osobista rozmowa i to mieszkańcy tworzą program wyborczy. Ja jako kandydat nie mogę obiecać że będziecie mieli zrobione, ludzi nie trzeba też napychać górnolotnymi hasłami o inwestycjach. Co trzeba poprawić wszyscy wiedzą, natomiast nie zawsze jest to możliwe. Trzeba zapytać mieszkańców konkretnie czego mieszkaniec oczekuje, jakie ma problemy. Często są to wbrew pozorom banalne problemy jak konieczność skrócenia dystansu między nim a władzą aby przekazać jakąś bolączkę a radny ma jednak łatwiej. Jest wiele spraw których nie da się zrobić w pół roku, rok, są rzeczy związanie z drogami publicznymi z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych itp. z instytucjami, które owszem odpowiadają, coś czasem poprawią ale nawet burmistrzowie mają z nimi 7 światów. Przykładem jest kilkuletnia walka o przesuniecie i ZABEZPIECZENIE przejazdu przy zaciszu. Możemy gdybać, możemy obiecywać natomiast trzeba przyjść i konkretnie pytać czego wyborcy potrzebują. Z osobistych rozmów z radnymi wiem, że obietnice to tylko obietnice natomiast konkretne rzeczy się wypracowuje, chodzi i stara się załatwić.

kampania logo2

Priorytetem dla mnie jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, ze względu na duży ruch trans graniczny, obecność dwóch przejść kolejowych i skumulowaną ilość szkół w rejonie. Jest to jeden z ważniejszych pomysłów. Integracja środowiska, więcej spotkań z mieszkańcami, do których można by wykorzystać sale w spółdzielni, tereny zielone. Mogę się założyć, że dalej sąsiad z klatki a nie zna sąsiada z klatki b. Większość mieszkańców to są spółdzielcy tam zapytać czego mieszkańcy oczekują, a nie jakieś gdybanie czy słodka wyliczanka tego, co radny mógłbym zrobić. Jako przyszły radny mam plany i marzenia oraz pewne pomysły, ale to mieszkańcy tworzą politykę radnego, będę też pewne rzeczy inicjował to normalna robota radnego ale pamiętajmy, że to ma być służba a nie status ,,radny”

  • W jaki sposób chciałby Pan zrealizować swoje zamierzenia?

No właśnie poprzez osobisty kontakt z mieszkańcami i osobisty kontakt władzą, nawet jeśli ktoś nie popiera obecnej władzy jednej czy drugiej, radnego, jednego czy drugiego, z każdym trzeba współpracować co dwie głowy to nie jedna. Każda osoba, każdy kontakt, dojście do osób które mają wpływ na życie miasta, mogą pomóc w zbudowaniu lub poprawieniu czegoś. Trzeba mieć pokojowe podejście a za dużo nie kopiować telewizyjnych polityków, ciągle prowadzić dialog z nikim nie walczyć, nie można być radnym opozycyjnym, który walczy trzeba szukać porozumienia i być otwartym.

  • Polityka: z jaką grupą radnych identyfikuje Pan swoje poglądy na lokalne problemy? - z opcją pro burmistrzowską czy opozycyjną?

Swoje poglądy identyfikuję z dobrymi pomysłami nie z opcją pro burmistrzowską czy pro opozycyjną. Nie chcę tworzyć polityki będę lokalnym działaczem a nie politykiem. Moim celem jest praca na rzecz mieszkańców i miasta.

  • Czym dotąd charakteryzowała się Pana działalność, czy Prowadzi Pan swoją firmę, działa społecznie?

Od 2005 roku prowadzę działalność gospodarcza w Głuchołazach dzięki temu poznałem wielu mieszkańców Głuchołaz. Od kilku lat działam społecznie na rzecz wychowania dzieci i młodzieży. Współtworzyłem dzieło, jakim jest Głuchołaski SCHRON- czyli bezpieczne miejsce wychowania. Obecnie jestem licencjonowanym instruktorem kolarstwa PZKol dzięki temu, że jestem niezależny finansowo mogę prowadzić nieodpłatne działania wychowawcze – trenerskie dla dzieci i młodzieży co w widoczny i skuteczny sposób pomaga rodzinom także z 7 okręgu, z którego startuje.

  • Jakie są Pana poglądy na rozwój miasta i gminy? W jakim kierunku powinien iść rozwój naszej małej społeczności?

Pytanie jest w odpowiedzi trochę podobne do pierwszego. Głuchołazy są miejscowością wypoczynkowa z niewielką możliwością rozwoju gospodarczego z udziałem dużych firm dlatego trzeba się bardziej skłonić w stronę indywidualnego rozwoju małych firm poprzez budowanie zaplecza sportowego i turystycznego dobrym pomysłem jest rozbudowa ścieżek rowerowych, ba zrobić krok dalej, jesteśmy pierwsi na Opolszczyźnie więc bądźmy liderem w rejonie, na Śląsku. Uważam też, że jesteśmy zbyt małym miastem na podziały, idealnym byłoby, gdyby władza znała każdego mieszkańca, jego problem i powód tego problemu i w druga stronę, mieszkaniec powinien w każdym, normalnym oczywiście, czasie móc zadzwonić z problemem, jestem przekonany, że złamanie tej granicy uruchomiłoby ogromną lawinę samopomocy bo wiemy, że patologię tworzy anonimowość.

  • Co jest już teraz miastu i gminie potrzebne? Nad jakim tematem należy już teraz się pochylić. Jakie problemy społeczne, z którymi boryka się miasto i gmina Pan zna, a które wymagają już teraz rozwiązania?

Wiele rzeczy jest na już, potrzebnych, polepsza się trochę byt materialny ale z drugiej strony jest skrajność w której mieszkańca nie stać na wymianę np. pieca, czy opał, więc problem pierwszy, odczuwalny zresztą całkiem niedawno, ogromny smog. Co dalej często słyszymy, że tu nie ma do czego wracać, no niestety jeździmy po całym świecie i widzimy, porównujemy się ale myślę, że powinniśmy porównywać się z podobnymi miejscowościami dla przykładu w takim Lądku Zdroju też stoją pustostany FWP. Powinniśmy na nowo przewartościować pewne sprawy, poświęcić część budżetu przejść się po gospodarsku po mieście z mapą i zaznaczyć, to do odmalowania, to do przerobienia, tej pani pomóc bo kobieta prowadzi kiosk i ciuła grosz aby przeżyć, ten znak usunąć bo stoi w ciągu ścieżki rowerowej, te ławki wywalić, zastąpić czymś stylowym, drewnianym bo jesteśmy miastem turystycznym a betonowa ławka stoi tu już 30 lat i ocieka 40 warstwami farby olejnej. Tym chodnikiem nie da się przejść itd. Po prostu słuchajmy małych głosów a one nam pomogą tworzyć większe.

  • Jakie dobre, podpatrzone w innych społecznościach rozwiązania widziałby Pan na swoim terenie, czyli swojego okręgu, oraz nieco szerzej - na terenie miasta czy gminy?

Dobre pomysły należy kopiować przykładem jest nasza wspólna inicjatywa stworzenia SCHRONU, który był robiony na wzór jugendhaus niemieckich bezpłatnych świetlic, pomysł jest bardzo prosty my odciągamy młode dzieciaki od patologii społecznych od szukania sobie zajęcia, dzięki temu tworzymy pewne scenariusze a rodzice mają więcej czasu, żeby zregenerować swoje siły po pracy, którą nieraz muszą wykonywać na dwa, trzy etaty, żeby związać koniec z końcem. Dlatego trzeba kopiować wzorce. Myślę że musielibyśmy więcej skopiować wzorców estetycznych, bo jesteśmy miejscowością wypoczynkową ludzie przyjeżdżają do nas w dużej ilości. W okręgu 7 znajduje się szpital MSWiA, który pełni funkcje sanatorium ludzie przyjeżdżają, spacerują, chodzą, na pewno w tym okręgu przydała by się większa ilość małej architektury jak ławeczki, oznaczenia kierunków (do szpitala, kaplicy, rynku).

  • Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na kandydowanie? Czy to była trudna decyzja?

Zdecydowałem się kandydować, ponieważ chcę mieć wpływ na to, co można zmienić w mieście oraz bardzo mi bliskiej okolicy, jakim jest okręg 7. Uważam, że z moimi umiejętnościami, wiedzą i uporem oraz wykorzystaniem istniejących już zasobów infrastruktury miejskiej mieszkańcy odczują zmianę. Wpływ na decyzję mieli też sąsiedzi, znajomi i przyjaciele, którzy widząc moje poświęcenie jakie wkładam w pracę z młodzieżą przekonali mnie, że jak nie ja to kto będzie lepszy na to stanowisko, jak nie teraz to kiedy będzie odpowiedni czas.

  • Jakie własne zainteresowania, pasje, atuty i doświadczenia chce Pan wykorzystać w pracy radnego?

Od dwunastu lat prowadzę własną działalność gospodarczą, jestem osobą przedsiębiorczą i kreatywną. Moja pasja to rower, uwielbiam sportową rywalizację i adrenalinę, jestem odważny i wytrwały w dążeniu do celu. Jestem otwarty na nowe projekty i działania. Wszystkie te cechy są pożądane u radnego. Ciężko zachwalać swoją osobę, myślę że czyny mówią same za siebie. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dialogu i wymiany pomysłów.

{Play}

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Komentarze

won
+1

won

ciekawe jak ludzie chca cos robic jak nie ma kasy w gminie? po prostu pchaja sie jak swinie do koryta po to zeby zarabiac
Stanisław kostka
+4

Stanisław kostka

Cytuję Iwona2:
Cytuję Uwarzny Czytelnik:
Czy Pan kandydat aby napenwo zna granicę swojego okręgu? Po stwierdzeniu, że jest w nim szpital MSWiA. Zaczynam w to wątpić. Początek mi się spodobał. Choć nie będę oceniał poczekam na prezentację pozostałych kandydatów. Powodzenia kandydaci


Spostrzegawczy jesteś. Nie zauważyłam tego :) Do tego wg niego tam są dwa przejazdy kolejowe? Facet kandyduje a nawet nie wie jakie są granice tego okręgu. Wg mnie nie przyłożył się do tematu.

Nie wiem. Mam wrażenie, że jak ktoś nie jest w stanie przygotować się do tematu znając go prędzej, jest osoba nie godna zaufania. Radny czy kandydat na radnego powinien jakiś poziom wiedzy pokazywać, chociaż minimum. Tu widzę rozbuchane aspiracje i zbyt wielka pewność siebie. Nawet ulic Pan kandydat nie zna. Przykro. Ale nie chce radnego kolegi kolegi.
Druga prezentacja bije ta na kolana.
Iwona2
+5

Iwona2

Cytuję Uwarzny Czytelnik:
Czy Pan kandydat aby napenwo zna granicę swojego okręgu? Po stwierdzeniu, że jest w nim szpital MSWiA. Zaczynam w to wątpić. Początek mi się spodobał. Choć nie będę oceniał poczekam na prezentację pozostałych kandydatów. Powodzenia kandydaci


Spostrzegawczy jesteś. Nie zauważyłam tego :) Do tego wg niego tam są dwa przejazdy kolejowe? Facet kandyduje a nawet nie wie jakie są granice tego okręgu. Wg mnie nie przyłożył się do tematu.
Mateusz 23
+17

Mateusz 23

Cytuję obcy:
Oceniacie go, bo go znacie, czy oceniacie jak zawsze byle jak, na miarę swojej wiedzy. Napisz coś o sobie, to pewnie zrzuci mnie z nóg.

Może po prostu czytają ze zrozumieniem ? Nie pomyślałeś o tym Panie kolego.
obcy
-16

obcy

Oj jak was tu mało na tym portalu i wy chcecie kształtować ludzkie opinie!! Błazenada. A może to pożałowania godni dotychczasowi radni, sądząc po ilości, opozycyjni boją się śmiałych wypowiedzi kandydata, który na dodatek ma zamiar rozdawać pieniądze? eu[(JW 2)]10 x 11KI +2FA - to stosowany wzór na unicestwianie tej gminy, to też kamień u szyi wymyślonego w Głuchołazach Orderu Uśmiechu. Dokąd zmierzacie?
obcy
-20

obcy

Oceniacie go, bo go znacie, czy oceniacie jak zawsze byle jak, na miarę swojej wiedzy. Napisz coś o sobie, to pewnie zrzuci mnie z nóg.
obserwator
+17

obserwator

o mało co bym się tak rozczulił, że aż rozpłakał. Jakim ON jest "słodkim kandydatem" !!!
A tak całkiem serio - dawno nie czytałem takiej kiełbasy wyborczej i takich sloganów!!!
123
+21

123

Kolejny społecznik !!! Widać którego radnego to kolega wystarczy dobrze się wczytać w odpowiedzi zadanych pytań i spojrzeć na zdjęcia.
inteligent
+25

inteligent

na ul. Powstańców Śląskich jest jeden przejazd kolejowy od kiedy zawaliła się jezdnia
Wiesiek z powstańców
+20

Wiesiek z powstańców

Darczyńcy się znalazł. Rozdam 16 tys złotych na cele społeczne. Jak sobie o szybko przeliczyć ile może zarobić. I tak powinien odpowiedzieć w pytaniu o powód kandydowania kasa kasa tylko to się liczy. Nie wierzę w te bajeczki panie kandydaci
Polecane:

  DO GÓRY

Co, gdzie i kiedy? Kliknij!

Przeczytaj także: