Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 3 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

 Głuchołaska Rada MiastaDwa wnioski do Rady i Burmistrza o działanie i współpracę w zakresie rozwoju turystyki oraz drugi, do Przewodniczącego Rady Miejskiej o zorganizowanie spotkania dla przedstawicieli branży turystycznej  przedstawił radny opozycji, Ireneusz Sułek na sesji w lutym.


Radny, przedstawiając wnioski, informował o złej atmosferze jaka panuje w branży turystycznej. Pierwszy wniosek to zaproszenie do powołania ciała doradczego złożonego z przedstawicieli branży turystycznej, którzy  mogliby wspomóc w rozwoju branży. Radny argumentuje:

  -  Wnioski dotyczące spraw, w których moglibyśmy zająć stanowisko ponad podziałami. Popatrzcie państwo, jak tutaj iskrzy,  jak się kłócimy, ile pary poszło niepotrzebnie w gwizdek.

 - Ja mam dwa wnioski. Pierwszy do Rady oraz Burmistrza o zaproszenie do działania na rzecz rozwoju gminnych hotelarzy, którzy mogliby utworzyć ciało doradcze i doradzać radzie i burmistrzowi kierunki najszybszego rozwoju tej branży w naszej gminie.  (...) Zaproszenie do wspólnego działania to sygnał dla obecnych przedsiębiorców i inwestorom, że władze gminy liczą się z ich zdaniem, bo w tej branży jest bardzo zła atmosfera oraz, że władze chcą ich wspierać. Rozwój turystyki i stabilności biznesowej przedsiębiorców pozwoli na zwiększenie etatów w tej branży i zwiększenie wpływów do kasy gminnej.
 
   - Drugi wniosek jest integralną częścią pierwszego, skierowaną do Przewodniczącego Rady Miejskiej. Wnioskuję w nim o zorganizowanie w marcu specjalnego spotkania rady, na którym, jako radni, określimy priorytetową listę celów na pozostały czas kadencji. Spotkanie miałoby charakter warsztatów. W mojej ocenie powinniśmy określić, co chcemy jako rada osiągnąć i jak stymulować rozwój  naszego miasta. Do tej pory cele rady nie zostały określone a poszczególni radni działali indywidualnie. Powinniśmy wszyscy określić i nazwać najważniejsze potrzeby mieszkańców oraz przedsiębiorców, następnie wyznaczyć harmonogram działań i poszukać jakiś rozwiązań stopniowo realizując je w celu pobudzenia wzrostu naszej gminy. Na spotkanie proponuję zaprosić przedstawicieli stowarzyszenia kupców, głuchołaskich hotelarzy oraz przedstawicieli Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miejskiej. Tylko wyznaczenie określonego,  wspólnego,  wszystkich radnych, całej rady, planu sprawi, że uda nam się jako radzie  osiągnąć maksymalnie pozytywne efekty dla całego miasta. Dodam jeszcze, że nie stracimy cennego czasu, zostały tylko 3 lata.
  
    -Ale to już było - mówią radni. Pomińmy to, co radni mówili, że takie spotkanie to koncert życzeń ze strony przedsiębiorców, że to nic nie wnosi, że to bezcelowe. Wniosek radnego przepadł nie znajdując poparcia u pozostałych radnych. Ale nie w tym rzecz.  
   
    Nie sposób nie zgodzić się z radnym Sułkiem, że Rada Miejska nie ma celu swego istnienia. Co sesja to wojna o którąkolwiek komisję, o alkohol, o wodociągi. Owszem, te sprawy są ważne, ale rozciąganie ich w czasie to strata czasu. Rada Miejska spotyka się  w pełnym składzie co miesiąc, z czego w ciągu kilku godzin trwania sesji większość czasu to bezcelowe sprzeczki opozycji i koalicji. Czasami tylko jakiś wniosek się trafi, który coś wnosi do pracy. Ale cała reszta to czcze gadanie o niczym, co miastu i gminie cokolwiek dobrego przynosi.  I tak naprawdę, co daje nam ta rada? Poza sprzeczkami?

Czy którykolwiek z radnych zrealizował jakiś cel, który obrał sobie startując w wyborach samorządowych? Czy po tym, jak radni pracują, co wnoszą swoją pracą w życie i rozwój miasta, mogą liczyć na ponowny wybór na przyszłą kadencję? Co niektórzy zapomnieli chyba dla kogo i przez kogo zostali wybrani realizując tylko swoje, prywatne ambicje. Może czas, by przypomnieli sobie dla kogo tak naprawdę pracują otrzymując za to pieniądze, o których co niektóra rodzina w naszej gminie mogłaby tylko pomarzyć.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

polityk
+2

polityk

takie są skutki okręgów jednomandatowych - jeszcze nigdy nie udało sie dogadać w sprawie jakiegoś jednego konstruktywnego celu (chyba że walka ze wspólnym wrogiem). Chociaz nie po drodze mi z radnym Sułkiem - to jednak ma on rację , nie ma celu ta rada. NIestety mieć go nie będzie. Po pierwsze: rządzi wybrany w bezpośrednich wyborach Burmistrz i to on kreuje polityke gminną. Po drugie - koalicja jak zawsze (tak jest w całym świecie) wspiera lidera czyt.Burmistrza. PO trzecie - opozycja jest słaba i skupiona na walce z Burmistrzem i urzędem o kompletne bzdety lub rzeczy, które i tak już powstały i jak narazie służą mieszkańcom (basen, parking, park, parę ulic, itp). Indywidualiści z opozycji nie mają najmniejszych szans na zrealizowanie jakiejkolwiek obietnicy wyborczej - takie są realia polityki. Posiedzą, pokrzyczą i tak na dietce marnej miną 4 lata jałowego bicia piany. I tu rada dla kolegi Sułka - skup Pan koalicję wokół swego pomysłu a nie rzucaj się na uchwały nie do przegłosowania. Właśnie na tym polega polityka - na umiejętności tworzenia koalicji dla określonego celu. Narazie celem towarzystwa Pana Sułka jest pogrążenie gminy w zwrot kwot za wodociągowanie, teraz rysuje sie na horyzoncie wielkie płacenie za szkoły samorządowe z klasami po 2-5 uczniów. To nie jest przykład konstruktywnego działania opozycji - tak Pan nie stworzysz klimatu do działania. Ale gdyby tak unieść się ponad układy z własnym komitetem i szukać wsparcia w rozmowach z wszystkimi to może może.... Tego życzę. JAk się nie uda to w następnej kadencji znów znajdzie się paru Panów Sułków z podobnymi pomysłami. Ale pomysł to nic. Realizacja poprzez tworzenie koalicji do wprowadzenia pomysłu to już majstersztyk. Powodzenia
FullAuto
+5

FullAuto

Cytuję mieszkaniec:
Trochę tendencyjny ten artykuł. Pan redaktor wszystkich radnych wrzucił do jednego worka. A może należy jasno napisać, którzy radni wszczynają kłótnie, a którzy pracują merytorycznie lub chcą pracować, ale inni im to uniemożliwiają. Proszę przyglądnąć się bliżej, kto co zrobił do tej pory w swoim okręgu lub szerzej w gminie, a nie pisać, że Rada Miejska jest nam niepotrzebna. Od GO oczekuję więcej obiektywizmu, którego zdecydowanie brakuje w tym artykule.

Po tej wypowiedzi sądzę, że ktoś musiał poczuć się ostro urażony skoro na końcu pojawiły się życzenia ... żałosne. O wpisanym imieniu juz tez nie wspomnę bo wyjątkowo czuć tutaj ewidentnie przytlaczqjacy zapach jednego z tych kilku ludzi, którzy właśnie tam siedzieli.
Drogi "mieszkańcu" Głuchołaz. Zapomniałeś chyba o kilku istotnych faktach, że nie opisuje się publicznie nazwisk i imion osób które są np. Odpowiedzialne za kłótnie i sprzeczki w radzie miejskiej (chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego). Biorąc pod uwagę słowo "Rada Miejska" to osoba pisząca ten artykuł opisała działanie osób, którzy ją tworzą i nie rozumiem po co tutaj nazwiska i naiwne użycie metafory skoro "Rada Miejska" to właśnie ten worek do którego Ci wszyscy ludzie są wsypani. Tym bardziej ze decyzję podjęte przez Radę są decyzjami podjętych wspólnie przez jej członków.
Porada: Poćwicz troszkę swój rozum a jeszcze lepiej wyciąganie wniosków i tematów na których opiera się tekst bo słabo z tym u Ciebie. Równie dobre byłoby dla Ciebie akceptowanie brutalnej prawdy o Radzie Miasta a nie wytykanie poszczególnych ludzi którzy chcą źle lub dobrze dla Miasta.

Rada zapomniała chyba ze jest dla mieszkańców. Turystyka w tym mieście potrzebuje solidnej osoby, która zna się na tym nad czym pracuje . Jeśli chodzi o pomoc w turystyce miasta to chodzi o pomoc miastu, pomoc miastu wiąże się z pomocą lub propozycja dla osób które mogą ta TURYSTYKĘ odbudować i to chyba jest normalne. Lecz nie tutaj, Tutaj spotykamy się z określeniem koncertu życzeń do którego porwana jest odbudowa turystyki w naszym mieście. Gratuluję. Człowiek chciał pomóc miastu i trafił w argumenty, które są wystarczające do tego aby rozpocząć działania związane z tym o czym one świadczą ale nieee. Niestety rzeczywistość go ostro zgniotła a raczej nie rzeczywistość tylko ludzie, którzy doprowadzili do zaistniałej sytuacji turystyki, która działa lecz nie bierze w swoje ręce 100% możliwości.
mieszkaniec
-3

mieszkaniec

Trochę tendencyjny ten artykuł. Pan redaktor wszystkich radnych wrzucił do jednego worka. A może należy jasno napisać, którzy radni wszczynają kłótnie, a którzy pracują merytorycznie lub chcą pracować, ale inni im to uniemożliwiają. Proszę przyglądnąć się bliżej, kto co zrobił do tej pory w swoim okręgu lub szerzej w gminie, a nie pisać, że Rada Miejska jest nam niepotrzebna. Od GO oczekuję więcej obiektywizmu, którego zdecydowanie brakuje w tym artykule.
olek
-5

olek

A bo te rady wszędzie to też są tak potrzebne jak...., głównie żeby utrudniać życie drugiemu
kibic
+1

kibic

Po co komu ten komentarz Pana Redaktora?
Przecież w tytule artykułu zawarł swoje stanowisko. Po raz kolejny kol. Przemek udowadnia ,że nie powinien brać się za pisanie artykułów!!!
jerzy
-4

jerzy

Cytuję Adam:
Ta rada a zwłaszcza burmistrz to wielkie DNO totalne DNO . Burmistrz montuje koalicje bo tyłek utrzymać na stołku , nic się nie robi dobrego dla gminy . Jarnołtówek i Pokrzywna były kiedyś perłą opolszczyzny a teraz tam tylko trawsko i i błoto . Płoty poprzewracane chodników brak ,a my robimy dla Pleszczaka jakieś wiaty i coś tam do fikołków w niektórych wioskach już to mają i rdzewieje . A rozwój turystyki odłożymy na następne cztery lata aż będzie inny burmistrz . A może referendum nad odwołaniem bo platforma już tonie . Zachęcam warto zmienić


Jeżeli piszesz że nic się nie robi to może powiesz za kadencji którego burmistrza zrobiono drogi, chodniki po wioskach niektórych, park, centrum, place stadion i basen., Nie obrażając cię to chyba oczy zarosły ci wiesz czym....
Referendum owszem ale żeby z rady usunąć niektórych radnych którzy włażą w tyłek pseudoredaktorowi i destabilizują pracę burmistrza
Adam
+9

Adam

Ta rada a zwłaszcza burmistrz to wielkie DNO totalne DNO . Burmistrz montuje koalicje bo tyłek utrzymać na stołku , nic się nie robi dobrego dla gminy . Jarnołtówek i Pokrzywna były kiedyś perłą opolszczyzny a teraz tam tylko trawsko i i błoto . Płoty poprzewracane chodników brak ,a my robimy dla Pleszczaka jakieś wiaty i coś tam do fikołków w niektórych wioskach już to mają i rdzewieje . A rozwój turystyki odłożymy na następne cztery lata aż będzie inny burmistrz . A może referendum nad odwołaniem bo platforma już tonie . Zachęcam warto zmienić
Observer
-7

Observer

O jakie to polskie. Dbanie o "własny kawałek podłogi" nie oglądając się na dobro ogółu. I tutaj się kłania poziom edukacji obywatelskiej naszego narodu. Dalej drzemie mentalność rodem z "Konopielki" bo " ...my są z tąd, nie z Polski...". To podejście wykorzystuja róznej maści karierowicze bazujący na łatwowierności naszych obywateli. Kłamstwem są slogany, że weryfikacja ekip rządzących dokonuje się przed urnami wyborczymi. "Naród" ( cudzysłów zamierzony ) Polski faktycznie istnieje tylko toeretycznie parafrazując ministra Sienkiewicza. "Naród" to zlepek różnych plemion stale walczących pomiędzy sobą i próbujących wykorzystać jedno drugich. Dokąd nie zbudujemy społeczeństwa obywatelskiego to dalej będą istnieć takie Rady Miasta jak poprzednie i takie jak ta dzisiejsza. Ale cóz mozna począć z nieukami? Nie ma na nich sposobu. Dlatego myślę, że zbitek plemion mieniący się Narodem Polskim nie ma szans na przetrwanie.
prawie radny
+6

prawie radny

Brawo radny Sułek. Lepiej określić się późno niż wcale. Pewnie od dawna własne przemyślenia kolidowały z działaniem jego klubowych kolegów z big biciarzem na czele. Inne postrzeganie wyartykułował jasno i bez ogródek, czemu jednak nie dostrzegał działań człowieka, który też został wybrany przez ludzi i przyświeca mu dobro tego miasta. Może inaczej to widzi, ale, od czego są spotkania i rzeczowe rozmowy. Tak mam na myśli burmistrza i jego urząd. Czemu do tej pory wszystko, co robił było be, krytykowane dla zasady i dezawuowane przez radnych opozycji? Jak w takich warunkach można myśleć o rozwoju i przyszłości, kiedy przychodzi udowadniać, że nie jest się wielbłądem? I tak podziwiam, że burmistrz długo zachował spokój i dopiero niedawno jak przeczytać można było na GO wyraził swoją dezaprobatę.
Wrócę na moment do wyborczej atmosfery, bo właśnie ona, a nie konkretny program każdego radnego opozycjonisty miała i ma wpływ na jego zachowania. Zamiast programu, co było głoszone po domach? Ano właśnie podsycanie nienawiści do określonych osób i rzucanie epitetów, nieprawdziwych danych i stworzonych na okoliczność wyborów nieprawdziwych historii. Jak radny opozycji może dzisiaj mieć program, kiedy jego mózg dalej pracuje na częstotliwości nienawiści? W żaden też sposób nie rozumiem radnego Barana, który jako guru opozycji podsyca to wszystko zamiast korzystać z nabytego doświadczenia i stanowiska by nie dopuszczać do niektórych sytuacji. Albo nie lubi urzędującego burmistrza, albo nie chce, aby wiodło mu się lepiej niż kiedyś jemu samemu na tym stanowisku. Ostatecznie też jego pracodawcą jest starosta i może na tym poprzestanę.
I jeszcze jedno. Zainteresowanie tym, co robią radni jest mniejsze niż znikome. Ludzie „zawierzyli” temu, co mówili (niektórzy pletli) przed wyborami, a teraz mają dość własnych problemów, by się tym interesować. Po co więc panowie radni te wszystkie szopki? Z kim walczycie? Do czego zmierzacie? Jaki dajecie przykład? Ja jestem w tych trzech procentach mieszkańców, którzy jeszcze śledzą życie gminy.
Święta za pasem. Niech więc słowa radnego Sułka będą dla was przystankiem na którym albo wysiadajcie, albo jedziecie dalej zgodnie ze złożonym ślubowaniem.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: