Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.


Przeczytano 0%

piotr nowicki2
    "W dniu 26 lutego 2017 roku w Głuchołazach zmarł w wieku 75 lat Piotr Nowicki – głuchołaski twórca – samouk. Urodził się w 1942 roku w Warszawie. Jako trzyletni chłopiec wraz z rodzicami przyjechał do Głuchołaz, gdzie przez blisko 70 lat realizował się poprzez pędzel i dłuto. Szczególne pokochał sztukę sakralną. Był twórcą cykli tematycznych min.     Cyklu Madonn, w śród których odnajdujemy Matkę Boską Trembowelską, Matkę Boską Czortkowską czy Matkę Boską Ostrobramską. Jego prace szczególnie rozpowszechniane na terenie Północnych Moraw znalazły również uznanie w takich krajach jak Francja, Anglia, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Kanada oraz Australia. Dzięki blisko 25-cio letniej współpracy z CPLiA (Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego - „Cepelia”) jego prace trafiały do wielu domów europy. W kościołach lubelskich pozostawił swój ślad w postaci cyklu „Drogi Krzyżowej”, a jedną z ostatnich prac były dwie Stacje Drogi Krzyżowej jako udział w wieloosobowym projekcie realizowanym dla parafii Zlatě Hory. Współpracował z głuchołaskim ośrodkiem kultury oraz Opawskim Stowarzyszeniem Artystycznym. Kochał literaturę i kulturę czeską oraz spełniane w jej warunkach życie codzienne, o którym mawiał, że „toczy się powoli jak piwo podczas biesiady z przyjaciółmi” pozostawionymi nie tylko w Głuchołazach, ale również w Zlatyh Horach. Głuchołazianom pozostawił Widoki Głuchołaz i okolic widziane Jego okiem i „potwierdzone” jego kreską. Żył skromnie, a w prowadzonej od lat walce z chorobą ukojeniem była twórczość. Dzięki niej starał się żyć normalnie" Ostatnie pożegnanie, odbędzie się w dniu 3 marca o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym w Głuchołazach. - info UM Głuchołazy.

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

walerian klos

walerian klos

pamietam spotkania z piotrem od lat 60tych w prudniku probowalismy sil a dziedzinie ceramiki art. wielka strata i szkoda ze nie ukonczyl zaczetych prac .opozycjonista antykomunistyczny bral udzial w wydarzeniach 1970 w gdansku , gdzie pracowal w stoczni jako liternik . napewno byl utaletowana osobowoscia glucholaz i zlatych hor .czesto bywalem w glucholazach i go odwiedzalem w jego pracowni zwsze byl czyms zajety , rozmawialismy i wspominli dawne dobre czasy ,wszystko zazwyczaj obracalo sie wokol sztuki . ta droga skladam hold mojemu przyjacielowi ,glucholazianie zinteresujcie sie jego historia bo jest ciekawa . podczas strajku gdzie gineli ludzie piotr byl w grupie ,ktora silowo zdobyla komitet wojwodzki pzpr w gdansku ,byl czlonkiem milicji robotniczej , nie mylic z mo .jest mi smutno bo coraz wiecej moich przyjaciol odchodzi , walerian klos czechowice -dziedzice
Stanisław K.

Stanisław K.

Nie byliśmy bliskimi przyjaciółmi ponieważ nie widzieliśmy się bardzo długo.Chodziliśmy do tej samej szkoły podstawowej w Głuchołazach i do tej samej klasy potem straciliśmy kontakt,los rzucił nas w różne strony kraju i świata w przypadku śp.Piotra.Tą droga wyrażam ogromne wyrazy współczucia dla całej jego rodziny.Niech odpoczywa w pokoju i działa w swojej profesji u tego który jest nad nami.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: