FacebookTwitterYoutubeCzytnik rss

Jesień z Glucholazyonline!

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
Reklama

Przeczytałeś już: 0% artykułu

img 5750
Każdego roku w Polsce powstaje ponad 60 tysięcy nowych domów jednorodzinnych. W budownictwie indywidualnym XXI wieku obowiązuje bardzo istotny trend: domy mają być tanie w eksploatacji, wygodne, a do tego mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko. W tym artykule podpowiadamy, jak osiągnąć taką symbiozę i zbudować komfortowy dom przyjazny naturze oraz gwarantujący niskie koszty utrzymania.

Nie oszczędzać na materiałach

img 6557
Dom, który nie będzie mieć negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie zapewni rozsądne koszty eksploatacyjne, nie może być zbudowany z najtańszych materiałów. To częsty błąd popełniany przez niedoświadczonych inwestorów, którzy starają się oszczędzać dosłownie na wszystkim. O ile można jeszcze uzasadnić zakup tanich paneli czy płytek podłogowych, o tyle wybieranie najtańszych elementów instalacyjnych jest zwyczajnie nieopłacalne.

Instalacje, w tym wodno-kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza czy gazowa, powinny służyć przez niemal cały okres eksploatacji budynku. Nie da się ich łatwo wymienić, dlatego już na etapie budowy warto postawić na produkty wysokiej jakości, gwarantujące bezawaryjną pracę oraz pełne bezpieczeństwo. Rozsądnie będzie tutaj skorzystać z fachowego doradztwa ekspertów od doboru instalacji, którzy podpowiedzą najlepsze rozwiązania mieszczące się w dostępnym budżecie. Na takie wsparcie mogą liczyć klienci Raftom, firmy specjalizującej się w sprzedaży materiałów instalacyjnych.

Inwestycja w porządne instalacje zawsze się opłaca. To kluczowy element zrównoważonego, odpowiedzialnego budownictwa. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko awarii i konieczności przedwczesnej wymiany np. grzejników czy kotła grzewczego, co ma pozytywny wpływ na środowisko, a przede wszystkim na budżet właścicieli budynku.

Nowoczesne rozwiązania grzewcze

Koszty ogrzewania stanowią największą pozycję po stronie wydatków eksploatacyjnych ponoszonych przez inwestorów. Już na etapie budowy należy więc pomyśleć o wyborze taniego, bezpiecznego, a jednocześnie efektywnego źródła ciepła. Wiele zależy tutaj oczywiście od dostępności mediów oraz od jakości izolacji budynku. Jedno jest pewne: opłaca się zainwestować w nowoczesne rozwiązania.


Dobór odpowiedniego źródła ciepła to kwestia indywidualna. W przypadku części inwestorów najlepszą decyzją może być zaawansowany, kondensacyjny kocioł gazowy. Gdy nie ma dostępu do instalacji gazowej, warto rozważyć inwestycję w pompę ciepła, która wcale nie jest tak droga, jak się powszechnie uważa, a gwarantuje bardzo niskie koszty eksploatacji przez wiele lat.

img 5783

Na sprawność i bezawaryjność instalacji grzewczej wpływ mają także często niedoceniane elementy, jak rury, rozdzielacze, pompy obiegowe czy grzejniki. Tutaj także nie warto upierać się przy oszczędnościach. Najlepiej będzie, jeśli całą instalację grzewczą zaprojektuje fachowiec, który od razu dobierze do niej optymalne elementy. Dzięki temu wykonanie będzie o wiele łatwiejsze, a inwestorzy będą się cieszyć komfortowym, niedrogim w utrzymaniu domem, nawet w okresie silnych mrozów.

img 5785

Innowacje, które są łatwiej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej

Jeszcze kilka lat temu Polska przeżywała „szał” na panele solarne. Dziś inwestorzy powoli zwracają się w kierunku fotowoltaiki. Jest ona znacznie bardziej funkcjonalna z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego. Domowa elektrownia słoneczna umożliwia niemal całkowite uniezależnienie się od dostaw energii z sieci w okresie od wiosny do jesieni.

Instalacja może zasilić cały budynek, znacząco obniżając koszty eksploatacji urządzeń elektrycznych, w tym pompy ciepła. Do niedawna fotowoltaika była bardzo drogą technologią, a dziś, również dzięki atrakcyjnym programom dopłat gminnych, na taką inwestycję mogą sobie pozwolić nawet średniozamożne osoby.

W nowoczesnych, ekologicznych, komfortowych i tanich w użytkowaniu budynkach mieszkalnych nie może oczywiście zabraknąć wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja uchodzi dziś za standard, a wszyscy jej posiadacze podkreślają liczne zalety: brak problemów z wilgocią, niższe koszty ogrzewania, dostęp do świeżego powietrza przez okrągły rok czy brak robactwa w domu.

img 5773

Od takiego budownictwa nie ma odwrotu

Zrównoważone budownictwo jednorodzinne to już nie wybór, ale konieczność. Wszyscy doświadczamy tego, jak poważnym problemem jest fatalna jakość powietrza w naszym kraju. Duszący smog odbija się na zdrowiu milionów Polaków, a jego główną przyczyną są przestarzałe, domowe instalacje grzewcze oparte na węglu.

Stąd w wielu gminach obowiązuje już zakaz stawiania nowych budynków ogrzewanych kotłami na nieekologiczne paliwa stałe. Samorządy jednocześnie zachęcają do modernizacji indywidualnych kotłowni, stosując systemy atrakcyjnych dopłat. W uzyskaniu takiego wsparcia pomagają również firmy specjalizujące się w sprzedaży i montażu nowoczesnych instalacji grzewczych, w tym Raftom.

img 6560

Zbudowanie domu przyjaznego środowisku nie jest żadną fanaberią. To wyraz zdrowego rozsądku i troski zarówno o przyszłość naszej planety, jak i stan własnego portfela.

Po szczegóły zgłoś się do siedziby firmy Instalacje w Twoim Domu Raftom, Głuchołazy,  ul.Opolska 49. Zapraszamy.Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn

  DO GÓRY

Przeczytaj także: