Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 1 - 2 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.




Przeczytano 0%

IMG 9945



Gorąco było podczas ostatniej sesji, gdy po krótkiej prezentacji projektu biblioteki miała zostać podjęta przez Radę Miasta decyzja odnośnie uchwalenia wkładu gminy w projekt. Przypomnijmy - w ramach Biblioteka+, małe gminy wiejsko-miejskie mogą starać się o dofinansowanie do maksymalnie 2 milionów złotych na budowę nowoczesnej biblioteki. Przy okazji prezentowania projektu wywiązała się dyskusja.

 

Radni opozycji krytykują tempo podejmowania decyzji. Tu szczególne obiekcje miał radny B. Stychno. Nie był przekonany, czy pośpiech służy sprawie. - Zastanawia mnie to, jak to u nas funkcjonuje rada miejska - podejmujemy w ciągu 5 minut ważne decyzje finansowe, które mogą skutkować tym, że w przyszłości pociągną dodatkowe koszty. Zastanawiam się nad konsultacją - trwają niby konsultacje społeczne dla uzyskania zgody dla dawno podjętej decyzji. Tak mają wyglądać konsultację społeczne?(...) Myśmy powinni na radzie zdecydować czy należy ten pomysł który już funkcjonuje jako konsultacja społeczna przyjąć. Już podjęliśmy decyzję.  Ja zgodziłem się, po raz ostatni. Ale nie tak to ma funkcjonować. Żeby na przerwie sesji podejmować ważne decyzje finansowe. (...) Nie powinniśmy tak pochopnie podejmować decyzji w przerwie (radni na stojącą podjęli decyzje) na sesji. Ja myślałem, że to będzie na komisjach, Ale jeżeli to tak ma wyglądać, to ja dziękuję. 

IMG 9948

I tu rozgorzała dyskusja. Argumentami za był termin, do którego trzeba było zgłosić projekt. To jest poniedziałek. Abstrahując od tego - jest inny problem - dotyczy on niszczejącego budynku, który się sypie i niebawem kwota 700 tysięcy, która jest wkładem gminy do projektu będzie potrzebna na ratowanie lub rozbiórkę obecnego budynku, który grozi katastrofą budowlaną. Chodzi tu o obecny budynek za restauracją Adrenalina, w byłej dyskotece. Jest jeszcze jedna kwestia - od dawna mówiono o potrzebie zrobienia porządku z rozbitą na dwie placówki biblioteką.

 - Powiem tak, szokuje mnie tempo pracy komisji budżetu i finansów - mówi radny B. Stychno. Ustawiono nas gdzieś tam  w kącie i mówicie nam o czym takim. Nie można w przyszłości podejmować decyzji w ten sposób. To jest szantaż. Głosowałem za, bo nie chciałem się sprzeciwiać fajnej inicjatywne. Nie w kącie.

- To mogliście gdzieś sobie usiąść - ripostuje przewodniczący rady, Stanisław Szul.

Dalszy ciąg w nagraniu.

 

 

Ostatecznie, Rada Miasta podjęła projekt biblioteki. Na decyzję komisji, czy Głuchołazy otrzymają dofinansowanie do budowy obiektu przyjdzie nam czekać do połowy roku.

Czytaj o projekcie biblioteki



Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Komentarze

Czytelniczka

Czytelniczka

Cytuję bywa:
Cytuję Czytelniczka:
Pan Stychno znany jest ze swojej niechęci do czytania, książek i bibliotek! Kilkanaście lat temu chciał likwidować biblioteki szkolne, a argumentem było Jego powiedzenie: Studia skończyłem i nie przeczytałem żadnej książki, więc po co uczniom biblioteka? Naprawdę wzorcowy radny! Gratulacje dla wyborców!

Były prezydent, Lech Wałęsa, też był dumny z tego, że żadnej książki nie przeczytał, za to wiele ich napisał...

Naprawdę mają panowie powód do dumy
bywa

bywa

Cytuję Czytelniczka:
Pan Stychno znany jest ze swojej niechęci do czytania, książek i bibliotek! Kilkanaście lat temu chciał likwidować biblioteki szkolne, a argumentem było Jego powiedzenie: Studia skończyłem i nie przeczytałem żadnej książki, więc po co uczniom biblioteka? Naprawdę wzorcowy radny! Gratulacje dla wyborców!

Były prezydent, Lech Wałęsa, też był dumny z tego, że żadnej książki nie przeczytał, za to wiele ich napisał...
Czytelniczka
-1

Czytelniczka

Pan Stychno znany jest ze swojej niechęci do czytania, książek i bibliotek! Kilkanaście lat temu chciał likwidować biblioteki szkolne, a argumentem było Jego powiedzenie: Studia skończyłem i nie przeczytałem żadnej książki, więc po co uczniom biblioteka? Naprawdę wzorcowy radny! Gratulacje dla wyborców!
ktoś to zna?
+3

ktoś to zna?

1. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539, ze zm.) każda biblioteka gminna musi być zorganizowana w formie instytucji kultury, a tym samym wpisana do rejestru prowadzonego przez organizatora, poprzez którą to czynność nabywa osobowość prawną i z tą chwilą może rozpocząć działalność (art. 14 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej). W świetle art. 13 ust. 7 ustawy o bibliotekach, dodanego nowelą z 27 lipca 2001 r. - Dz. U. Nr 129, poz. 1440) - biblioteki publiczne, w tym biblioteki gminne, nie mogą być łączone z innymi instytucjami kultury, ani z bibliotekami szkolnymi i pedagogicznymi.

2. Jeszcze przed nowelizacją ustawy o bibliotekach z 31 grudnia 2001 r., wprowadzono wyraźny zakaz łączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury - prowadzenie biblioteki gminnej w innej formie, a więc w ramach innej instytucji kultury, bez wyodrębnienia organizacyjnego dającego bibliotece osobowość prawną było sprzeczne z regulacją art. 18 ust. 2 ustawy o bibliotekach, która każdej bibliotece publicznej przyznaje status instytucji kultury.

3. Dodany do ustawy o bibliotekach - w wyniku noweli z 27 lipca 2001 r. - przepis ustępu 7 art. 13 - oznacza nakaz (od dnia 31 grudnia 2001 r.) prowadzenia biblioteki przez gminę w postaci odrębnych instytucji kultury, a więc w sposób zapewniający jej niezależność organizacyjną, właśne środki i osobowość prawną. Przepis jest również wyrazem nakazu usunięcia stanu niezgodności z ustawą poprzez odseparowanie połączonych wcześniej instytucji kultury, a więc wydzielenie przez samorządy terytorialne ze struktur instytucji kultury odrębnych bibliotek, wydanie aktu o ich utworzeniu, nadanie im statusu i umieszczenie w rejestrze instytucji kultury.
Dream Fragments
+3

Dream Fragments

Czy Redakcja może podać wymiary/powierzchnię obecnych i planowanych pomieszczeń? Głuchołaska biblioteka była przenoszona już kilkakrotnie, zawsze bez sensu i perspektywicznego spojrzenia.
Co można zauważyć na projekcie i bez wymiarów? Nowa czytelnia będzie mniejsza od obecnej, podzielona na 2 pomieszczenia, Dlaczego dorośli nie mogą korzystać z parteru, gdzie planowana jest kawiarenka, a dzieciom trudniej wejść na piętro, wg projektanta, bardziej niż starszym osobom ?
Głuchołazy nie są bogate, więc nie stać je na ciągłe tymczasówki, poprawki po dopuszczeniu do użytkowania obiektu. Ta biblioteka powinna być pomyślana tak, żeby spełniała normy przez wiele lat. Jeżeli to ma być inwestycja iluzoryczna, tylko po to, żeby wreszcie zamknąć sprawę biblioteki, to lepiej już dać większe diety radnym, bo tylko Panie Bibliotekarki namęczą się z przenoszeniem zbiorów.
Dream Fragments
+3

Dream Fragments

jak dla mnie, podane dane niewiele mówią. Obecne pomieszczenia biblioteki w CK zajmują wg planu 87 m2 - wypożyczalnia dla dzieci na piętrze i czytelnia na parterze. Jaką powierzchnię zajmuje główna biblioteka z upchanymi zbiorami - nie podano.
Planowana powierzchnia nowej biblioteki to 653m2, przy czym na foyer i przedsionki +226 (z szatnią?) czyli omal 1/3 powierzchni, jaką chce się przeznaczyć nie tylko na zbiory, ale i na magazyny, sanitariaty, czytelnię komputerową - ktoś , kto z takich holi wejdzie do pomieszczeń biblioteki, nabawi się klaustrofobii Gdzie w nowoczesnej bibliotece pomieszczenie do opracowywania zbiorów z serwerem (bo chyba biblioteka będzie już skomputeryzowana), konserwację, pokój socjalny dla pracowników, dlaczego również na piętrze nie można usytuować toalet?
Dziwi mnie też bariera między czytelniami. Czy czytelnię komputerową kojarzy się z graniem w tanki? Przecież czytelnik po to ma do dyspozycji rożnego rodzaju źródła, które się uzupełniają, żeby mógł z nich korzystać naprzemiennie, w zależności od potrzeb. Czytelnik ma biegać kilka razy z jednego pomieszczenia do drugiego i zostawiać kartki- "zaraz pewnie wrócę"?
Jakie plany związane są z ogrodem bajek? Czy to miejsce dla okazjonalnych imprez, czy czytelnia dla dzieci, czy też "poczekalnia" dla maluchów, których rodzice korzystają z czytelni.
Gdzie zaparkować?
Wiem, że fundusze nie są na bibliotekę współczesną, ale na taką przeciętną 20 lat temu. Cieszy, że myśli się o powstaniu godnej biblioteki i oby się udało.
Kniga
+7

Kniga

Nowoczesna biblioteka z prawdziwego zdarzenia to mim zdaniem strzał w 10. Zbudowano w Głuchołazach tyle obiektów dla rozwoju fizycznego to i pora by coś dla intelektualnego zrobić. O rozwoju gospodarczym już nie wspomnę. Popieram.

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przeczytaj także: