FacebookTwitterYoutubeCzytnik rssandroid copy

Głuchołazyonline
Reklama

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

android copy
 Glucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!static qr code without logo

Czytaj najnowsze artykuły, sprawdź aptekę, rozkład jazdy, zaproszenia. 

Wyślij nam zdjęcia lub film wprost z aplikacji! Bądź z nami w kontakcie!

Tylko u nas tak łatwo i prosto jak nigdy. 

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.


img 4504Co jak co, ale radnemu Wanickiemu nie można odmówić mnóstwa tematów, którymi etapuje sesję. I tak co miesiąc. W środę przyszedł czas na Wodociągi i ceny wody. Jacek Wanicki rozpoczął na ten temat długą wypowiedź. Ta, obfitująca we własne opinie, ustalenia nie do końca podoba się nawet kolegom z własnej grupy.  

Radnego zaatakował Bolesław Stychno, który zarzucił koledze, że rozwleka temat, wyciąga go na sesji, gdy tymczasem na komisjach niewiele o tym mówił.  To nie pierwszy raz, gdy Jacek Wanicki irytuje radnych. Na nic próby ukrócenia jego ciągnących się monologów przez przewodniczącego RM, Stanisława Szula. Na nic próby zmian w porządku sesji, te w grudniu zostały odrzucone przez radnych opozycji wraz z trójką radnych, którzy nie przynależą już do koalicji, a więc Justyna Miksa, Maciej Dorosz i Szymon Pleszczak. 

Radny Wanicki nadal robi swoje. A to denerwuje. W środę nie wytrzymał, zresztą nie pierwszy raz B. Stychno, który nazwał wystąpienia kolegi teatrem jednego aktora.

Co tu pisać, to trzeba zobaczyć.

 

Udostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


Komentarze

tes
+8

tes

To raczej nie był przypadek, że najbardziej przeciwny dyskusji był radny przez lata związany z Wodociągami, a wsparło go dwóch Andrzejów. Lepiej dmuchać na zimne. Dziś pytają o Wodociągi, a jutro mogą zapytać o GTBS.
A pytać jest o co. Radzę poszukać starych rachunków za wodę i przypomnieć sobie ile płaciliśmy kilkanaście lat temu. Co w tym czasie podrożało, że Wodociągi poniosły kilkukrotnie cenę? Woda w Białce jest droższa? Firma podłączyła nowych odbiorców, sprzedaje więcej wody, odprowadza więcej ścieków więc na logikę cena powinna spaść, a u nas chyba ekonomia nie działa. Firma sprzedaje więcej, firma dostała dotacje, została dofinansowana z gminy. ludzie pobudowali za swoje pieniądze przyłącza i przekazali je Wodociągom, a rachunki i tak rosną.
Jak to możliwe? Okazuje się, że to możliwe, bo tam gdzie rządzą politycy ekonomia przestaje działać.
Cena wody wzrosła u nas, bo gmina ma obowiązki i je wypełnia. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie ludziom wody oraz dbałość o środowisko czyli odprowadzenie ścieków.
Niestety nasza gmina nie ma pieniędzy na wypełnienie swoich obowiązków, bo wiadomo, że koszty życia są duże. Samo utrzymanie urzędu i płace pracowników to grube miliony więc skąd wziąć pieniądze na kanalizację? Odpowiedź jest prosta: - Od ludzi. Kłopot w tym, ze jakiś cham na górze wymyślił ustawy i nie pozwala kroić mieszkańców na więcej niż to zapisane w prawie. Zbiera się jakieś grosze z tych podatków od nieruchomości, podatków rolnych i innych opłat za targowiska , psy itp. ale to tak mało, że skarbnik martwi się czy na trzynastki starczy, a jak tu myśleć o kładzeniu rur na wioskach. Na szczęście nikt na górze nic nie powiedział o tym ile ma kosztować woda. Sprawę u nas rozwiązano więc prosto. Gmina wywiąże się z obowiązków, wybuduje wodociągi i kanalizację na kredyt, a zapłacą za to później mieszkańcy w cenie wody.
Sprytne, ale czy legalne? Czy, aby na pewno gmina może obciążać nas opłatami za wodę, które nie odpowiadają rzeczywistym kosztom dostarczenia wody? Trudno teraz ocenić ile kosztuje nas dostarczanie wody, a ile "podatek na kanalizację" wprowadzony przez naszą gminę. Zapewne 1/4 to koszty dostarczania wody, a 3/4 to spłata inwestycji, którą wykonać miała gmina ze swoich środków.
tes
+8

tes

cd

Oczywiście znam argumenty tych, którzy mówią, że zwiększenie opłat za wodę to była jedyna metoda na wykonanie kanalizacji. Powiem więcej, sam się z tymi argumentami zgadzam. Gdyby nie przerzucenie kosztów inwestycji na ogół mieszkańców i podzielenie kosztów solidarnie to nie udałoby się przeprowadzić tej inwestycji. Ale właśnie dlatego, że obciążamy ludzi nie do końca legalnym podatkiem (i to nie małym, bo wzrost opłat za wodę to jakieś 20-30 zł miesięcznie na mieszkańca) władza powinna w tej sprawie wykazać się wyjątkową delikatnością i rozwagą. Powinniśmy być wcześniej poinformowani ile więcej zapłacimy, przez jak długo i dlaczego. Finanse Wodociągów powinny szczegółowo udostępnione, tak abyśmy mieli pewność, ze te dodatkowe opłaty, to kasa na ratę kredytu, a nie na nowe posady prezesów dyrektorów, premie, dodtaki i ekskluzywne biura.
A pan Andrzej z rozbrajającą szczerością mówi, że wiadomo było. że woda podrożeje. A ja się pytam komu to było wiadome? Ja sobie nie przypominam, żeby przed rozpoczęciem inwestycji pan radny Gębala ostrzegał nas o podwyżkach wody. Ja rozumiem, że na gminnych posadach takie podwyżki po 20-30 zł na mieszkańca są niezauważalne, bo wasze pensje rosną szybciej, ale są mieszkańcy, dla których taka zmiana to poważny problem. Nie przypadkiem zużycie wody nie
wzrosło tak jak się spodziewaliście. Ludzie oszczędzają, bo cena przerosła ich możliwości finansowe.
Jak widać mamy problem, bo Wodociągi nie mają kasy na spłatę kredytu. Podnieść ceny wody się nie da, bo ludzie już teraz mają dość, więc problem odsuwa się w czasie, a przy tym beztrosko myśli się o nowych inwestycjach. Na co liczycie? Że się jakoś przeczeka i w końcu poniesie się cenę do 25 zł, żeby spłacić kredyty? Może się okazać, że to nie wystarczy, a jak woda będzie po 50 zł, to ludzie zaczną kopać studnie albo nosić wiadrami z rzeki.
Najbardziej dziwi, że w tak poważnej sprawie mamy teatr jednego aktora. Czy 20 pozostałych radnych nie jest zainteresowana tym ile ich wyborcy zapłacą za wodę i dlaczego tak dużo? Jeżeli cena podskoczy do 25 zł, a jest to realne, to średni rachunek na osobę wyniesie 100 zł, a 4 osobowa rodzina zapłaci 400 zł !
Obserwator
+10

Obserwator

Tak patrząc na naszą pseudo radę ludzi z przypadku, dyskutujących na ważne tematy związane z finansami lub sprawami miasta to jakaś masakra. Mam nadzieję, że pewni ludzie którzy bazując na perswazji dbają o swoje interesy nie zostaną bybrani poraz kolejny do Rady. Radny Wanicki ma tutaj 100% racji Ale jak widać na dołączonym materiale filmowym, niektórzy nie chcą drążyć tematu z obawy, że w końcu i do ich interesów ktoś się dobierze i machają rękawki lub wychodzą z sali po udzieleniu komentarza właśnie w oparciu o swoją perswazję. Poza Wodociągami proponuję także przyjrzeć się także GTBS-owi.
Woziwoda
+9

Woziwoda

Cytuję Simon:
Ewidentnie widać, że Radny Wanicki martwi się tym co dzieje się w gminie, dlatego porusza tak wiele tematów, które są najwidoczniej niewyogodne dla niektórych osób.
P.S. A Panu Stychno jak się nie chce siedzieć i słuchać to niech się poda do dymisji i znajdzie innego zajęcie. Widział w co się pcha to niech tetaz siedzi na du*** i wywiązuje się ze swoich obowiązków.

PRZECIEŻ BOLEK (nie Wałęsa) PRACUJE W WODOCIĄGACH ! TO NIE CHCE SŁUCHAĆ O SPRAWACH FINANSOWYCH ,,JEGO" FIRMY !
bubuki
+12

bubuki

Jak ktoś nie chce słuchać drugiego to oznacza że robić też mu się nie chce i idzie tylko posiedzieć i brać pieniądze za nic
troll
-6

troll

Wanicki: "ja nie zadaję pytań, tylko wyrażam swoje zdanie"
A kogo obchodzi pana zdanie ?
Może pan poopowiadać swoje historyjki w domu rodzinie, a nie publicznie zadręczać ludzi.
Są ludzie, którzy mają męczącą przypadłość absorbowania wszystkich wokół swoją osobą.
Może do lekarza trzeba by pójść panie Wanicki ?
Simon
+9

Simon

Ewidentnie widać, że Radny Wanicki martwi się tym co dzieje się w gminie, dlatego porusza tak wiele tematów, które są najwidoczniej niewyogodne dla niektórych osób.
P.S. A Panu Stychno jak się nie chce siedzieć i słuchać to niech się poda do dymisji i znajdzie innego zajęcie. Widział w co się pcha to niech tetaz siedzi na du*** i wywiązuje się ze swoich obowiązków.

android copy
 Glucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!static qr code without logo

Czytaj najnowsze artykuły, sprawdź aptekę, rozkład jazdy, zaproszenia. 

Wyślij nam zdjęcia lub film wprost z aplikacji! Bądź z nami w kontakcie!

Tylko u nas tak łatwo i prosto jak nigdy. 

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.


Przeczytaj także: